| CelebraAnonima a întrebat:

TPU!
Poti deveni contabil fara bac luat, doar cu niste cursuri de specialitate?

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Din pacate nu si mai rau e ca nu ai putea lucra nici pe cont propriu, deschizand un PFA de exemplu, datorita imposibilitatii de a-ti fi distribuit un cod CAEN (nu ai unde sa fii inregistrata daca nu ai o specilizare terminata). La fel si cand vine vorba de cursuri. Majoritatea cursurilor de specialitate sunt acreditate ANC ori un curs ANC nu poate fi facut fara terminarea unei facultati.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Doar un simplu economist.

| alessia5158 a răspuns (pentru darrio2007):

Indiferent specializarea, un economist este posesorul unei diplome universitare de licenta! La oricare dintre universitatile de studii economice din Ro licentiatii primesc o diploma pe care scrie clar ocupatia profesionala, respectiv cea de economist.

| darrio2007 a răspuns (pentru alessia5158):

A spus doar cursuri nu si facultate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu. nu poti deveni contabil fara bac si facultate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni fara bac in primul rand

| Atrielle a răspuns:

Chiar si daca ar fi posibil, ce sanse crezi ca ai? Sunt o gramada de contabili care au BAC-ul luat si din start au un avantaj fata de tine. Plus ca, va fi destul de greu sa convingi viitorii angajatori cum ca esti o persoana serioasa, daca nu ai BAC-ul. Crede-ma o sa te lovesti de chestia asta cu BAC-ul pana o sa-ti iasa pe ochi si o sa pierzi multe oportunitati din cauza unei hartii (daca nu o ai).

Nu te lasa demoralizat, nimic nu e imposibil atat ca, lucrurile care chiar merita necesita un efort.