| WhiteAngel552004 a întrebat:

Stiti cum as putea face bani (nu neaparat multi) cand ai sub 18 ani? Ceva care nu necesita prea mult timp si bani.Ca un fel de hobby din care ai si putea scoate profit!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand depinde ce calitati ai! in functie de abilitatile tale si de timp poti face anumite chestii care sa-ti aduca un profit..de exemplu daca stii o limba straina la nivel avansat sau cel putin mediu, poti traduce anumite texte pe internet si sa fii remunerat, poti efectua sondaje de opinie on-line, ( desi nu stiu sigur cat de profitabil ar fi ), poti sa distribui pliante in mall sau diverse locatii cateva ore pe zi,(daca si parintii tai sunt de acord si bineinteles daca si pe tine te tenteaza acest lucru ), te poti angaja part-time (de ex: daca ai 16 ani ), cum a mai spus si Alina2k18: daca stii sa pictezi/desenezi, poti realiza portrete/caricaturi contra cost, o solutie ar fi sa cercetezi un pic "piata" uita-te la anunturi pe net (prestari servicii ) vezi cam ce pot face respectivii/ce calitati au si compara-le cu ale tale,poate tu poti face mai bine ca ei (ca un mic sfat, ca sa atragi clientii, seteaza un pret mai mic decat al celorlalti, nu cu mult fiindca atunci nu vei mai avea un castig substantial, de ex: daca cineva vinde portretul cu 50-lei, tu poti sa ceri 40 sau 35, probabil te vei gandi ca nu vei castiga ca respectivu cu 50", dar vei avea mai multi client si probabil sa faci profit mai mare ca el ). Alta optiune, daca esti o persoana sociabila, cu "vorbele la tine" poti lucra ca operator call center de acasawinking sper sa-ti fi fost de ajutor!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai mai intai iti faci un hobby si pe urma vezi daca poti sa scoti bani din el. Daca ai avea un hobby legat de programare ai avea cele mai mari sanse

| alina2k18 a răspuns:

Pai la ce te pricepi? STii sa pictezi, sa desenezi, te pricepi in IT, stii vreo limba -2 straina foarte bine?

| Opianne a răspuns:

Încearcă produse handmade. De la cercei la săpun se pot face niste bănuți din asta, cu investiție mica

| Neutrull a răspuns:

La cules de capsuni in Spania sau la babe in Austria ca in Romania nu esti apreciat si nu poti face nimic. Asa ca fugi de Romania