| Tanana12 a întrebat:

Buna,TPU.
Sunt clasa a 12 a,Stiinte ale naturii,iar eu inca nu știu la ce facultate sa dau.
La Medicina nu as vrea deoarece dureaza mult pana o termini si mi se pare prea mult de invatat.As vrea la asistente, pe ambulanta de preferat dar din ce am auzit nu se plateste bine.Care este salariul unei asistente spre exemplu si ce părere aveți despre aceasta meserie? Puteti sa imi dati si alte exemple de facultati pe care le-as putea urma.
Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Biotehnologie e de mare viitor :-) Cred ca e mai nostim decat medicina.

| Edisor27 a răspuns:

O asistenta castiga in jur de 1500 lei.

| AdriStefi13 a răspuns:

Poti fi medic de familie dar nu stiu cat de bine se plateste ...stiu doar ca nu e medicina pura e ceva esential si nu iti trebuie scoala multa

| Palaghia_Andrei_1994 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa mergi la o facultate din Bucuresti (daca nu esti deja de acolo). Ai mai multe oportunitati si dupa terminarea facultatii ai un salariu mai mare, in comparatie cu celelalte orase ale Romaniei.

Asta poti sa o faci tu sau parintii, sa iti aduca o oferta de la toate facultatile si specializarile care sunt pe piata si ce poti iesi dupa terminarea lor. (neaparat si ce salariu vei putea avea) cu conditia sa se poata faca si in Romania acele locuri de munca.

Foarte important fa ce iti place, altfel facultatea ti se va parea foarte grea si vei avea note mici si restante (automat nu vei excela in domeniu si nu o sa ai o pregatire buna pentru un job)