| JustFreedom a întrebat:

Buna TPU ! Sunt clasa a IX-a profil mate-info . De curand m-am hotarat sa invat japoneza ca apoi sa fac facultatea de litere la engleza japoneza si poate translator mai departe. Problema a aparut cand le-am dezvaluit noua mea pasiune parintilor. Acestia au spus ca sunt o fata desteapta si ar trebui sa raman la mate-info iar apoi sa ma duc la inginerie sau la o alta meserie "bine platita" . Nu stiu cum sa-i conving sa ma asculte si sa-mi respecte decizia . Ce credeti ca ar trebui sa le spun? Multumesc tuturor.

Răspuns Câştigător
| taviyamato2 a răspuns:

Deci eu nu pot sa cred ce parinti ai, eu am invatat japoneza 3 luni si e grea dar nu e imposibila, treaba e ca - daca inveti japoneza ai sansa foarte mare sa ajungi translator pe bani grei, gandeste-te ca sunt oameni care au facut mii de euro cu o Italiana sau Franceza... sau bun sa zicem ca iti depui dosaru la facultatea de IT, si iti dai seama ca e foarte greu, si nu faci fata, cunosc oameni care au lasat-o balta, foarte multi renunta ca e f greu dar cu japoneza te poti descurca si cate persoane crezi tu ca cunosc limba aia? cred ca stii si tu ca Japonia e cea mai dezvoltata tara DPDV tehnologic si au o lipsa extraordinar de mare in personal care sa cunoasca japoneza si engleza, a spus-o fostul sef de la NTT - cea mai mare firma de telecomunicatii de la ei. Gandeste-te ca termini facultatea pe japoneza si faci rost de cateva mii de euro si iti poti pune dosaru pe gaijin pot sau alte siteuri si obtii un loc de munca direct la ei, pe langa asta se cauta la ambasade etc. Eu zic sa mergi la Japoneza si sa lasi ITul am un prietenc are a terminat ingineria sistemelor si face bani dar si acolo e cu UPS and DOWNS mai ales in Romania, tipu ala s-a apucat de bere tigari droguri pentru ca e stresant si aiurea in IT, a avut un business si a intrat in faliment si multe alte probleme. Fa ce iti place si nu lasa parintii sa iti distruga viitorul, Japonia e o tara extraordinara si toti romanii care au fost acolo au fost impresionati, mi se pare mai interesant decat sa ajungi itist prin SUA sau europa, mai ales ca aceste regiuni sunt extrem de plictisitoare in orice caz

| JustFreedom explică (pentru taviyamato2):

Multumesc! Ma bucur ca mai exista lume care are o asa buna parere despre Japonia... Cand mi-am dezvaluit dorinta de a o invata unor prieteni, m-au facut "nebuna"... mi-au zis ca o sa ajung o "stricata" laughing. Inca ridic din umeri si am ambitia sa o invat, si iti multumesc inca o data. m-ai incurajat mult.

6 răspunsuri:
| comansorin a răspuns:

Fato, fa ce iti place, e viata ta, nu a lor! E absolut decizia ta! Daca iti place japoneza si Engleza fa-o si spune-le parintilor tai ca vrei sa faci ceea ce-ti place nu ceea ce vor ei, urmeaza-ti visul! Te pup, pa!

| NuDauFunda a răspuns:

Daca nu simti o atractie deosebita pentru matematica si alte stiinte adiacente, atunci urmeaza-ti noua pasiune, se castiga bine ca translator.

| Natashha a răspuns:

Nu inveti atata matematica si fizica ca sa devii translator! Serios acum, nu le tin parte parintilor tai, dar totusi...

| JustFreedom explică (pentru Natashha):

Vreau sa ma trasfer la filologie.

| thegabisuca a răspuns:

Pai, explica-le cat de mult conteaza pentru tine acest lucru, si nu trebuie sa le placa lor, nu ei vor lucra in locul tau happy.La translator se castiga bani multi pentru a te intretine singura, cred ca asta as face in locul tau, le-as spune ce simt.:*