| anonim_4396 a întrebat:

Hey people.chiar am stat pe ganduri daca sa pun aceasta intrebare sau nu. Bun sunt in a 11 la Stiinte ale naturii(bio -chimie) si desi ar trebui sa stiu deja pana acum ce mi-as dori ca o meserie, nu sunt sigura ce vreau. M-am gandit la medic nutritionist insa chiar nu stiu daca este o meserie bina platita sau m-am gandit la translator deoarece ma descurc destul de bine cu engleza si nu stau rau nici cu germana si franceza. Adevarul este ca la intrare la liceu am pus filialele in urmatoarea ordine.mate-info,stiinte ale naturii, filo, economie la sfatul parintilor mei ei sperand ca sa intru la mate info deoarece cum se zice este cel mai bun profil. Evident nu am intrat si nu pot spune ca regret (desi acum este prea tarziu ca sa ma transfer) dar de curand vizitam niste site-uri si observasem ca si meseria de viitor era foarte mult recomandata specializarea in it si calculatoare. Intr-adevar la profilul meu sa face multa biologie fizica si chimie si nu pot sa spun ca sunt specialist in niciuna dintre acestea si de aceea sunt asa indecisa. Deasemenea m-am gandit si la economie insa chiar as vrea o meserie care sa-mi placa si de asemenea sa am un venit respectabil pe scurt sa imbin placutul cu utilulhappy Astept pareri si sfaturi .funda.Mutumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Învață matematică în vara asta și ce se mai face pe la voi pe la liceu, legat de calculatoare și dă la o facultate legată de IT. și calculatoare. / Dacă ești din București poate te ajut și eu, că am multe cărți în format electronic, și să ți le copiezi de la mine, cu un stick mare ( sau eventual pe multe dvd -uri goale.) / Pentru moment Descarcă de pe net Open Office și documentația lui,( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net.