| savancea a întrebat:

Buna,TPU. sunt clasa a x-a acum dar trebuie sa ma decid cat mai curand la ce facultate vreau sa dau. Prima mea optiune ar fi medicina.Imi place foarte mult biologia si felul in care organismul functioneaza, singura problema este ca nu stapanesc chimia asa ca trebuie sa ma apuc de meditatii din timp.Nu vreau sa dau la aceasta facultate pentru bani, ci pentru simplul fapt ca imi place.Am auzit multe persoane care nici macar nu au facut medicina si nu stiu nimic despre ea care spun "aaa, nu te duce acolo ca e greu" sau "nu merita ca dureaza prea mult ". Acum intrebarea mea ar fi, chiar este asa de greu cum spun toti? Merita? {As dori ca la aceasta intrebare sa raspunda doar persoanele care stiu cate ceva despre acest domeniu}

Răspuns Câştigător
| dyabolic a răspuns:

Daca tie iti place foarte mult nu te lasa influentata de alte pareri, eu de exemplu am dat la Drept cand toti imi spuneau exact acelasi lucru, faptul ca mi-a placut istoria m-a ajutat si cand altii se plangeau k au mult de invatat eu terminam si intekegeam mai repede deoarece imi placea mult ceea ce citeam si imi ramanea mai usor informatia in minte. Gaseste niste cursuri de la medicina citeste-le vezi daca iti plac si crezi ca le intelegi. Asa te documnetezi singur/a si iti dai seama ce iti place. Succes, meseria de medic este ff frumoasa mai ales daca ai tragere de inima si iti place!

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca e greu sau nu, nu pot sa-ti zic pentru ca depinde de capacitatea fiecaruia.Sunt persoane carora li se pare prea greu si abandoneaza, alor persoane li se pare o facultate interesanta si o fac de placere.Admiterea nu e grea, daca stai un an de zile si inveti constant nu ai cum sa nu intrii la buget(dar aici iar intervine problema cu capacitatea intelectuala a fiecaruia). Normal ca merita daca o faci de placere...eu una nu as alege sa ma mut la alta facultate.Este adevarat ca dureaza mult, dar daca vrei sa fii pe picoarele tale poti inca din facultate(te angajezi ca asistent, dai meditatii), totul e numai sa vrei.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Da, din ce am auzit, chiar este.Nu te poti juca aici spre deosebire de alte facultati. Dureaza mult, DAR o sa ai satisfactie cand rezolvi problemele de sanatate ale oamenilor si ei iti vor multumi, cred ca vei avea inima plina de bucurie.Am auzit ca unele manuale au peste 1000 de pagini, dar nu trebuie sa le inveti intr-o luna, ai cam un an (un an de facultate). Succes orice ai alege sa faci! happy

| tituspiano a răspuns:

Exact in aceeasi situatie sunt si eu. Doar ca sunt clasa a 12-a. eu zic ca merita sa faci Medicina, daca iti place. in ce priveste chimia, daca nu vrei sa farmacie, invata chimia de clasa a 10-a si a 11-a. e suficient. Daca esti atent si iti dai interesul nu vei avea nevoie de meditatii. Bafta