| alinaalina95 a întrebat:

Trebuie sa decid ce facultate voi urma dar sunt foarte confuza. am inceput sa ma pregatesc pentru medicina dar nu stiu sigur daca asta e ceea ce vreau. Mi se pare ca dureaza prea mult pana ajungi ceva ...cu toate ca se spune ca e singurul domeniu care mai merge in Romania. Puteti sa imi dati exemple de alte facultati de unde imi ganesc un loc de munca foarte bine platit? Mersi mult.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Facutatea de farmacie cu durata studiilor de 5 ani (asa cum te sfatuieste si userul Biul) --- dai examen de admitere la biologie vegetala si, la alegere, chimie organica sau anorganica( vezi un ghid : http://www.umfcluj.ro/mmedia/Ghid2013/index.html#/24)

Salariile farmacistilor bugetari ( cei care lucreaza in spitale de stat) le poti vedea aici:http://www.emaramures.ro/......u-bugetari

Daca farmacistul lucreaza in sistemul privat, salariile sunt mai mari decat cele de la stat.Un prieten al copiilor mei, dupa absolvire a lucrat in Valcea, la privat--- avea un salariu in jur de 2000 lei + cazare intr-o garsoniera. Dupa 2 ani, a parasit Romania --- acum lucreaza in domeniul pentru care s-a pregatit in Londra.

| BiuL a răspuns:

Si eu am vrut medicina multi ani dar si eu la fel ca tine am zis ca dureaza prea mult, salariile sunt mici in primii ani si nu se merita asa ca m-am reorientat spre drept.
daca iti plac materiile astea biologie, chimie du-te la farmacie, dureaza ca tot 6 ani dar nu trebuie sa mai faci specializare si ai salar mai bun.

| alessia5158 a răspuns (pentru BiuL):

Cu mentiunea ca, durata studiilor la facultatea de farmacie NU este de 6 ani ci de 5 ani (300 credite), orientarea catre aceasta facultate este un sfat foarte bun, mult mai bun decat fac. de drept!
Daca ar opta pentru drept, ar face 4 ani+1 an master=>5 ani si are sanse reduse de a-si valorifica diploma( cu exceptia situatiei in care ai bani si/sau rude in sistem!)

| BiuL a răspuns (pentru alessia5158):

Tocmai am absolvit dreptul la cluj la babes bolyai deci nu e nevoie sa imi dai explicatii de genul :p si masterul chiar nu e necesar la noi, doar daca vrei sa faci si doctorat. Dupa drept faci stagiatura sau inmul in functie de ce profesie vrei sa ai. Eu doar am spus ca si eu am fost in situatia ei cu medicina, fiind pasionata de biologie, chiar am participat la olimpiada insa in final am ales dreptul avand rude apropiate in domeniul acesta.

| alessia5158 a răspuns (pentru BiuL):

Repede-ti "sare mustarul" --- specific tineretii!
Altul este motivul! --- ca sa nu tastez de 2 ori, am inserat respectiva observatie la raspunsul dat tie, gandind ca, cea care a pus intrebarea va citi. Apoi, m-am razgandit( tot dintr-un anume motiv!) si i-am raspuns direct userului care a pus intrebarea. Lamurita?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Medicina singurul domeniu care mai merge in Romania? glumesti. sanatatea e praf in Romania. Faci 6 ani de facultate si alti cativa de rezidentiat pentru a salva vieti si esti platit cu un salariu de mizerie.

pe piata financiara faci 3 ani de facultate si salariile pleaca de la 1600 ron in sus, sa nu mai zic de it unde salariile pleaca de la 2000 ron in sus