| gabriela1401 a întrebat:

vreau sa stiu cam cu ce medie se intra la facultatea de medicina dentara din Iasi, si daca trebuie sa stiu multa chimie (nu prea o am cu chimia) dar imi place foarte mult biologia

3 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Nu stiu cum ce medie se intra, dar stiu ca la orice facultate de medicina iti trebuie cam multa chimie.

| Anca a răspuns:

Hoinaru, eu nu stiu cu ce te ocupi tu, dar eu fac una din facultatile de medicina si crede-ma ca se face f multa chimie!
Fiziologia cu ce materie crezi ca are legatura? Daca crede cineva ca in facultatea de medicina, oricare dintre ele, se va face doar biologie si chimia la nivel de clasa a 7`a, inseamna ca n-a trecut prin facultatea aia.
Se face chimia metabolismului, care e f grea. E de marimea unei biblii.

Tu nu stii ce vorbesti baiete!

| hoinaru a răspuns:

Ce spune Anca este incorect. Chimia, matematica, fizica sunt materii elementare care le vei folosi in facultati. Chimie foarte multa iti va trebui la fac. de chimie, petrochimie, farmacie si tehinica dentara. La medicina dentara va trebui sa stii si acolo dar nu asa mult pe cat trebuie sa stii biologie. Dar fii optimista, totul se invata.