| allexandraaaaa a întrebat:

Sunt foarte nehotarata. Eu sunt clasa a 11-a, nu prea imi place sa invat. Nu mai am niciun chef de liceu si nu stiu ce sa fac. As vrea sa abandonez liceul si sa il termin peste 1 an la frecventa redusa. Acum nici nu mai sunt posibilitati, eu sunt mai fitoasa de fel cu imbracamintea si mama nu mai are sa imi dea acum, vreau sa ma angajez si sa imi iau singura. La bac nici nu ma gandesc ca nu cred ca il iau la mate...Va rog, sa imi dati safturi bune. sad

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pfff... esti praf fetito daca ai impresia ca te angajeaza cineva fara diploma de bac si te plateste cu mai mult de 500 ron. Doar videochat scrie pe tine.

| martzian a răspuns:

Am un sfat bun. Căutați să găsiți posibilitatea de a face "practică" 2-3 zile la piață sau ca om de serviciu într-un bloc. Vă puteți gândi poate și la alte meserii care se pot practica fără carte (pe la REBU, etc). Vă asigur că, după această perioadă, veți dori să faceți mai multe în viață, iar cheful de învățare va reveni brusc...

| martzian a răspuns:

Experiența mea de profesionist în astfel de cazuri este aceea că după un an de pauză veți fi și mai puțin motivată să continuați școala. Prin urmare NU vă sfătuiesc să faceți asta. Poate o idee ar fi să identificați (cu un părinte, un profesor, un consilier) care sunt cauzele demotivării și să le abordați constructiv. Spre exemplu, faptul că cineva a pierdut ritmul (la mate, la fizica, etc) și nu mai întelege, se poate reflecta și în nivelul de (de)motivare.

| Narfundo a răspuns:

Exact chestia asta am facut eu. Clasa a 11-ea am terminat la Fr.Acum sunt a 12-ea.Cam greu cu munca.Eu trebuia sa plec din tara.Cu frecventa redusa ar fi fost bine.Asa am ramas Fr si tot in tara. Vorbim mai multe pe mess daca vrei.

| Doηηa a răspuns:

Pune mâna pe carte că altfel nu ai nicio șansă să ajungi cineva în viață,nicidecum să renunți la școală! Eu una abia aștept facultatea, am așteptări mari de la mine, îmi doresc enorm să devin o avocată bună.
Dacă zici că ești fițoasă cu îmbrăcămintea, atunci fi fițoasă si cu ceva mai multe cunoștințe în cap.
Tu nu vrei să fii cineva în viața asta și nu oricine?!
Treaba ta, cum îți așterni așa dormi!

| Buutu a răspuns:

Nu cred că e o idee bună să abandonezi doar pentru cănu iți place să înveți.
Dar dacă tu ești sigură că vei reuși să te angajezi și ai banii necesari pentru tine și a plati școala, poți să o faci!
Înaite de toate interesează-te cam care este prețul la școlile care oferă program cu frecventa redusă.
Eu fac liceul la frecvență redusă și nu e numai lapte și miere, cand vin sesiunile tot trebuie să știi ceva dacă nu trebuie să "sari" cu banul, deci pe lângă cei 2000 RON trebuie să platesc dacă nu sunt pregătit!

| wishgranter a răspuns:

Asa zici tu ca il continui apoi. Scuze peste scuze. Te minti singura. Va fi cea mai mare greseala a ta. Ai sa te strici de pe acum si ai sa ajungi din ce in ce mai rau. Acum esti tanara si rebela si nu-ti dai seama, crezi ca ai lumea la picioare dar te vei lovi de realitate intr-o zi exact ca de un zid si atunci o sa-ti para rau. Sfatul meu e sa-ti bagi mintile in cap si sa lasi fitele deoparte pentru ca nu-ti folosesc la nimic. Te furi singura, iti distrugi sansele la un viitor mai bun.