| Jora_Alexandruemilian_1990 a întrebat:

Cică sunt in clasa a 11-a și as vrea sa ma transfer de la anul la un liceu cu frecventa redusă sau fără frecventa. Acum întrebarea mea este dacă ma pot transfera. Ca din câte am am auzit, liceul fără frecventa e de cinci ani iar eu vreau sa fac un singur an.
Sper sa mi se fi înțeles întrebarea.
Toate cele bune!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Forma fara frecventa nu exista la liceu. La frecventa redusa liceul este de 5 ani si va mai trebui sa faci 2 ani, nu merge ce vrei tu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Cică sunt in clasa a 11-a"! Dar de ce? Nu stiai? Fata de raspunsul de mai sus vreau sa adaug ce zice in lege:
" a)elevii de la învățământul cu frecvență redusă, se pot transfera la forma de învățământ cu frecvență, după susținerea și promovarea examenelor de diferență, dacă au media anuală cel puțin 7, 00, la fiecare disciplină/modul de studiu, în limita efectivelor maxime de elevi la clasă și potrivit criteriilor prevăzute în Regulamentul de organizare și funcționare al unității de învățământ; transferul se face, de regulă în aceeași clasă, cu excepția elevilor din clasa terminală de la învățământul cu frecvență redusă, pentru care durata studiilor este mai mare cu un an, care se pot transfera în clasa terminală din învățământul cu frecvență;
b)elevii de la învățământul cu frecvență se pot transfera la forma de învățământ cu frecvență redusă, în limita efectivelor maxime de elevi la clasă;...
Transferurile în care se schimbă forma de învățământ se efectuează în următoarele perioade:
a)de la învățământul cu frecvență la cel cu frecvență redusă, în perioada intersemestrială sau a vacanței de vară;"

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista liceu cu frecventa redusa, sau fara frecventa!
Exista liceu curs de zi - clasele 9-12
Sau Liceu curs seral - clasele 11-13 (unde clasele 9- 10 se fac la cursul de zi).

| Rometry a răspuns:

Nu am inteles foarte clar, insa incearca sa vorbesti cu directorul liceului pentru o repartizare si sa iti de informatii.