| Raisa06 a întrebat:

Buna, TPU! Sunt in clasa a X-a ( in Timisoara ) si vreau sa ajung politista si am auzit ca trebuie sa termin facultatea din Bucuresti "Ioan Cuza" pentru a-mi materializa visul. Este adevarat? Nu pot sa termin facultatea la mine in oras? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, exista o singura facultate de politie in Romania, respectiv cea din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti. In Timisoara nu exista facultate de politie.

| Ionut231312 a răspuns:

Nu exista nicio "facultate de politie" in Timisoara. Ai posibilitatea de a urma studiile Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" pentru a iesi ofiter in cadrul politiei romane, sau poti alege sa mergi la una dintre cele doua scoli de politie, cea de la Campina, sau cea de la Cluj. La finalizarea studiilor din aceste scoli de politie vei iesi cu gradul de "agent de politie".