| Noahu a întrebat:

Salutari! Momentan sunt la liceu, in clasa a 11-a si sunt extrem de nedumerit in privinta viitorului meu.

Intotdeauna am fost bun la matematica si de aceea am ajuns la liceu pe profilul mate-info. Problema este ca dupa 2 ani in care am invatat la profilul acesta, am realizat ca nu ma pasioneaza cu adevarat si nu vreau sa lucrez in acest domeniu.

Fiind spre sfarsitul liceului ma interesez aproape zilnic catre ce domenii as putea studia mai departe, tinand cont totusi si de pasiunile mele.

Problema este ca peste tot in jurul meu, colegii si profesorii incurajeaza doar doua domenii: informatica (computer science) sau medicina.

Totusi eu nu ma simt atras de niciuna.
Pasiunea mea este istoria, dar din cate am citit si am intrebat, se pare ca daca termin facultatea de istorie nu pot face mare lucru, in afara de profesor de istorie.

Alternativa la care m-am gandit, desi departe de istorie este domeniul Data Science la orice facultate de tehnologie, din europa. Este un domeniu care imi place si chiar daca nu este pasiunea mea, as fi dispus sa invat si sa lucrez mai departe in acest domeniu (am facut deja si cateva cursuri in Data Science).

Dar pana la urma sunt nedumerit. Nu stiu ce cale sa aleg si nu stiu daca este bine sa aleg ce imi place sau ce este cautat si bine platit.

Chiar daca exista vorba " Fa ce iti place", sunt sigur ca nu e o regula si ca mai important este sa am sanse de a imi gasi un job stabil si bine platit.

Apreciez orice parere, dar insist sa nu fie nefondate. Ma ajuta sa am informatii sigure, de preferat de la oameni care au facut deja alegerea facultatii.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu te gandesti la inginerie, mai precis la constructii /arhitectura?
Te-ai putea specializa pe restaurare de constructii istorice.winking

| Violleta2022 a răspuns:

Liceul nu are importanta, fiindca poti merge la orice facultate doresti tu dupa ce-ti iei BAC-ul, cu conditia sa pui mana serios sa studiezi din timp pentru examenele de admitere la facultate.
Nu inteleg de ce tot dai vina pe parinti, prieteni sau rude cand tu esti singurul care decizi unde te inscrii si faci ce vrei?
Este jenant sa ajungi la 18 ani si sa afirmi ca nu poti sa faci ce vrei, fiindca nu te lasa parintii, cand parintii nu au nici o putere legala sa decida in locul tau unde te inscrii si la ce facultate vrei sa mergi.
Nu te mai plange atata ca nu te ajuta la nimic, pune mana serios pe carte si invata la materiile la care vrei sa-ti faci o cariera, asigurate ca iei BAC-ul si mergi sa dai admiterea la o facultate de istorie, daca asta te pasioneaza!

| doctorandus a răspuns:

Stiu si eu? Predictiile sunt ca oamenii din Data Science vor fi inlocuiti de algoritmi, deci n-ar fi meserie de viitor.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si nu numai ei, medicii si avocatii ar putea fi inlocuiti de sisteme inteligente.

Intrebarea nu e "daca" ci "cand".

| NisipLaMare a răspuns:

Iti poti alege sa te faci inginer in constructie sau inginer in inginerie aerospatiala adica pentru avioanele din aeroporturi aici sunt alte detalii complicate dar usor de dobandit mult de invatat.Te poti face operator sef pentru autostrazi drumuri si sosele.Inginer in telecomunicatii sau proiectant.