| muziclive a întrebat:

Sunt in ultimul an de liceu,la filologie, și încă nu știu ce facultate să aleg.Mi-ați putea da niște idei? Ce facultate as putea urma?(din care să câștigi și ceva bani)
Ideile mele:Geografie sau drept
FUNDA????

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Dreptul nu e deloc ușor (dar dacă ai memorie de elefant n-o sa ți se para nici prea greu) însă câștig iese, chiar dacă nu mergi pe penal.

Psihologia ar fi căutată și foarte bine plătită afara, la noi nu e (inca) ceva wow.
Dar sper sa se schimbe asta.

Translator la orice firma-filiala de companie de afara.
Sau îți faci PFA dacă locuiești într un oraș de mărime semnificativa.

| gratargratar a răspuns:

Daca vrei sa faci bani, urmeaza psihologia. E multa vrajeala si oamenii se duc ca la duhovnic.

Orice ai face, daca vrei sa muncesti, gasesti de munca... dar, momentan, dintre drept, geografie si psihologie, in psihologie se castiga cel mai bine si-ti poti face si program flexibil.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Ocolește literele, dreptul, geografia, sociologia, jurnalismul și încă vreo câteva care nu-mi vin.
Orientează-te spre IT, științe economice și tot ce tine de matematică.