| Ghost99 a întrebat:

Ce facultate as putea urma dupa ce as termina un liceu cu specializare filologie?

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Te poti inscrie la orice facultate doresti, capabil sa fii si sa mai iei si bac-ul. Tipul liceului terminat cu diploma de bac, nu conditioneaza natura facultatii la care doresti sa mergi.

| martzian a răspuns:

Te sfătuiesc să nu pornești de la tipul de facultate pe care l-ai putea urma, ci de la cariera care se potrivește cel mai bine tipului tău de personalitate. Odată ce știi ce ți se potrivește poți începe să îți planifici cariera (începând, evident, cu studiile).

Este foarte important să ne alegem domeniul și slujba care ni se potrivesc. Satisfacția la locul de muncă este extrem de importantă. Nici nu ai idee ce mult contează ca, în cei 40-50 de ani de lucru ce îți stau înainte, să mergi cu bucurie la job și să te împlinească ceea ce faci!

| Latinmoon a răspuns:

Dreptul, Facultatea de limbi straine, Ase, Universitatea etc.
Poti urma orice conteaza ce iti place sa faci!winking

| Doηηa a răspuns:

Mai întâi trebuie să te gândești ce profesie vrei să urmezi, și după alegi facultatea.
Eu sunt la filologie, pe viitor vreau să dau la Facultatea de Drept, Universitatea din București (eu cred că e cea mai bună) iar după vreau să urmez o carieră în avocatură pentru că asta m-ar împlini enorm, e visul meu.
Succes în ceea ce vrei să faci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti la un profil uman ai multe variante: Drept, Psihologie, Publicitate/PR/Stiintele Comunicarii (de mare viitor), Litere, Limbi Moderne Aplicate (daca iti place limba romana), Limbi Straine(daca doresti sa continui pe limbi straine), Stiinte Politice (daca te intereseaza o cariera la Bruxelles sau Strasbourg), Filosofie, Sociologie, Relatii Internationale, Jurnalism(poti face apoi un master pe televiziune), Studii de securitate (Daca iti doresti un viitor in cadrul MAE sau SRI). Am uitat de Medicina...

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Nu prea sunt multe lucruri daca esti la filologie

| LookAtMeNow a răspuns:

Poti sa faci orice facultate vrei tu.
De exemplu: Romano-Americana, Academia de politie, Drept, Relatii internationale, Jurnalism etc.