| mimi96 a întrebat:

sunt noua si am o problema in legatura cu domeniul in care urmeaza sa il aleg. Eu as vrea sa devin medic-medic urgente- dar problema este ca sunt foarte emotiva, in problemele altora imi place sa ma implic emotional. Nu imi este frica de sange, ace si alte instrumente sau probleme sanitare. Nu stiu ce sa fac, daca nu voi face fata si ma voi implica prea mult in problemele emotionale ale pacientilor. Va rog nu fiti rai ca sunt noua pe TPU...happy

2 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

1.Unde vrei sa dai la facultate?
2.Si eu vreau sa devin medic primiri urgente si, asemenea tie, sunt extrem de emotiva.
Asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi de visul de a deveni medic.La facultate, pe parcurs, o sa inveti sa scapi de chestia asta si sa fii mai,, cu sange rece".
Uneori e chiar mai bine sa fii asa, pentru ca astfel nu vei da la medicina pentru bani, ci din dorinta de a ajuta oamenii.

| karsivan a răspuns:

Daca doresti sa devii medic nu este nimic rau sa te implici si sa-ti pese, pe parcursul scolii si in anii de rezidentiat o sa inveti sa nu lasi emotiile sa te copleseasa si poti deveni un medic foarte bun.