| CinevaAnonimXD a întrebat:

Mai sunt câteva luni până dau examenul și mi-e greu să-mi aleg profilul corect. Pot da la mate-info și să fac medicină, dar nu prea sună bine așa parcă...
Acum 2 ani voiam medicină. După mi-a surâs ideea de informatică. (Medicină, arhitectură, informatică, drept; cam ăsta a fost traseul alegerilor mele). Acum am de ales între medicină și informatică.
Mi s-a spus că pot lucra în domeniul medicinii robotice.
Îmi doream să devin chirurg cardiovascular, dar gândul că cineva poate muri din cauza mea mă tulbură. Știu, îmi veți spune că voi învăța și nu se va întâmpla asta. Nu învățatul e problema. Aș vrea medicina, dar tot mi-e frică de eșec. Aici e vorba de viața oamenilor. Și cum sunt o persoană emotivă, greșesc din cauza nesiguranței mele...
Îmi puteți prezenta avantajele și dezavantajele alegerii medicinei/informaticii? Sau ce ați alege voi?
Vă mulțumesc!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi mergi la mate-info, după aia, ai destul timp să alegi facultatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergand la mate info vei avea cunostintele necesare sa mergi si la medicina (poti da bac la biologie) si pe informatica.
Vei avea apoi timp sa decizi ce iti place si la ce esti mai bun.
Daca as fi in locul tau as alege sa merg pe informatica.
Facultatea e mai scurta, mai usoara, te angajezi mult mai usor si castigi mult mai mult.
Nu vei fi nevoit sa iei vreodata spaga ca sa iti intretii familia.
Nu vei risca sa ajungi la puscarie pentru un moment de neatentie, un program poti sa il testezi de 1000 de ori sa vezi daca merge bine.
Vei lucra la birou la computer intr-o perioada rezonabila a zilei, nu printre oameni arsi, cu coaste rupte, paralizati care fac pe ei sau oameni cu capul spart, degete si maini taiate, la 3 dimineata.
Nu vei fi acuzat ca vrei sa imbolnavesti populatia ca sa mergi in concediu in tari exotice pe banii pacientilor.

| CinevaAnonimXD explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri!