| anonim_4396 a întrebat:

va rog mult sa imi dati un sfat o parere orice! Dau funda!
Daca pe viitor voi face facultatea de psihologie voi putea sa ma angajez usor? Imi place mult dar nu vreau ca dupa facultate sa nu-mi gasesc nimic la noi in tara.

Răspuns Câştigător
| Syrenutxa a răspuns:

Si eu voiam sa fac facultatea de psihologie, e bun de ajutat oamenii in problemele lor, dar te vei satura pana la urma. Trebuie sa te implici prea mult in viata lor ca sa poti intelege ce simt ei si iti va afecta mult caminul, starea de sanatate a mintii tale...nu este o meserie usoara. Na, in fine, psihologii isi iau cabinete particulare. Poti sa deschizi un cabinet singura si sa chemi clientii, etc. Pentru a lucra la stat, e putin mai complicat, banal, si te vei simti o nenorocita. Eu ma gandeam sa pastrez diploma de facultate in acest domeniu, doar pentru unele cazuri importante, dar ca un loc de munca permanent, nu iti pot garanta. Bafta in a alege o decizie!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate, tara e plina si de psihologi. Asta nu inseamna ca, daca termini cu brio studiile, nu te vei putea angaja ca si psiholog. In plus, ai si variata deschiderii unui cabinet privat.

| Jackson_Andreas_1997 a răspuns:

Din pacate in romanie este greucryingPoate in alta tare iti va fi mai usor

| RockPassion94 a răspuns:

Daca excelezi in domeniu, nu vad de ce nu ti-ai gasi.Cu putin noroc, orice-i posibil happy
Mult succes!

| Patrick_Maioș_1987 a răspuns:

Vei avea noroc ca si mine