| smileu a întrebat:

Buna TPU.

Vreau sa devin Avocat, Notar, Translator si Ghid Turistic.
1)Cat castiga un Avocat pe luna? Stiu ca depinde cate cazuri are dar asa in medie?
2)Cat castiga un Notar, Translator si Ghid Turtistic?
3)Vreau sa urmez liceul si facultatea in Timisoara.
Ce profil de liceu si de ce facultati am nevoie pentru ajunge tot ce imi doresc?

Daca imi puteti da numele Liceului si a Facultatii!

Cunosc limba maghiara si bineinteles limba romana perfect.La engleza sunt foarte buna iar la Franceza ma pricep cat de cat.Am o pasiune deosebita pentru limbile straine.

Nu le prea am cu matematica si fizica. Dar stiu ca pentru a ajunge ceva in viata am nevoie de toate cunostintele adica sa am note bune la toate materiile.
[Sunt cls 6]Stiiu laughing Ca sunt prea mica dar totusi ma gandesc la viitorul meu.

Ofer funda.Ms :*

Răspuns Câştigător
| Amorezatul a răspuns:

1. de la un salariu de rahat de 800 de lei la 100.000 de euro
2. notarii stiu ca au cota parte din 'operatiunile' pe care le fac, deci si la ei diferia. Ghid/Translator peste 500 de euro
3. Liceul nu este atat de important, nu stiu de ce toata lumea crede asta! Conteaza media cu care il termini, nu profilul! Daca urasti matematica/fizica, du-te la uman. In legatura cu facultatea Alege Facultatea de Vest ce sectie vrei tu! Cu toate ca Clujul este mult mai bun la facultati.

Cu cat de gandesti mai mult la viitorul tau cu atat trece prezentul, iar viitorul nu este sigur, prezentul da! Cu pasi mici, ai sa reusesti ce vrei, daca asta este ceea ce vrei. Cariera este o decizie personala asa ca nu iti recomand sa te lasi influentat de alte persoane (influenta lor sa fie capitala). Succes!

6 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Notarii castiga foarte bine

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Tu realizezi ce spui acolo? Nu cred
Cate facultati vrei sa faci?
Avocatul si notarul merge sa zic da tot trebuie sa mai faci inca doua.
First turismul nu ai ce face cu el in Romania.
Translator am auzit ca se castiga 50 de lei-70 de lei pe pagina.Acum depinde.
Avocatii castiga bine
Cunosc o judecatoare care castiga 100 de milioane sau 120. (Deci avocatul castiga macar jumate)
nu stiu ce sa zic de ghidul turistic...
Daca vrei ceva cu limbi te duci ori pe Filologie(simplu)Filologie bilingv engleza/franceza.
Dupa parerea mea ar trebui sa te rezumi la un singur lucru pentru ca daca vei incerca de toate s-ar putea sa nu-ti iasa niciunul.
Dar ma rog esti micuta si inca mai ai dreptul de a visa.
Oricum cele mai bune din ce ai enumerat ar fi avocatul si translatorul.
Totusi, bine inteles daca ai carisma pentru drept, ti-as recomanda avocat.
Dar daca esti sensibila si etc nu prea merge. Daca esti buna la gura certareata asa un pic e foarte bine.
Se cauta mai mult translatori de limbi incurcate(gen turca chineza japoneza)
Mult succes.

| emabrumareanu29 a răspuns:

Buna. iti propun un job. reprezentant/coordonator la giada rome sau ladys.daca te intereseaza,id-ul meu este ema_brumareanu@yahoo.com si iti pot da mai multe detalii.

| Crisu_7532 a răspuns:

Nu poti sa le faci pe toate. Daca esti avocat, automat nu poti sa fii notar si vice-versa. Sunt doua profesii juridice independente. Ca avocat, daca esti independent, o sa mori de foame. Daca esti avocat intr-o casa de avocatura, n-o sa ai timp decat sa dormi, atat. Adio viata personala, adio concedii. Cel mai bine se castiga ca notar. Eu sunt in ultimul an la facultatea de Drept la Universitate in Bucuresti iar unul dintre profesori, notar, ne povestea ca intr-o luna poate sa castige si 2 miliarde de lei. Depinde de tranzactiile la care participa. Oricum, in notariat se intra extrem de greu, e aproape o utopie, din 300 de candidati abia iau examenul 30. Ca translator ai putea sa castigi binisor dar nu suficient pentru o viata decenta asa ca ideal ar fi sa ai si un alt job pe langa cel de traducator. Renunta la "ghid turistic". Bani putini, alergatura multa, nu merita. Orienteaza-te catre o facultate care sa-ti ofere o posibilitate reala de a-ti gasi un loc de munca dupa ce termini.

| Dureex a răspuns:

Fate ce vrei tu si ce vrea inima ta! translator ar fi foarte bine se si castiga si esti si buna! fundita?

| mariaadriana a răspuns:

Cele mai bune scoli din tara sunt in Targu-Mures. Avantaj: Limba Maghiara! Mult succes!