| Lori117 a întrebat:

Vreau sa devin criminalist(ă). Ce facultate ar trebui sa aleg din cadrul Academiei de poliție Alexandu Ioan Cuza, pentru a deveni (cum am precizat mai sus) criminalist(ă)?

4 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

E mai veche, dar poate te ajuta discutia asta:
https://www.politisti.ro/......-admitere/
Dar sa stii ca la criminalistica nu e ca in filme. Stiu pe cineva care a lucrat acolo (tocmai s-a pensionat) si se plangea mereu ca umbla prin toate gunoaiele, prin toate subsolurile cu sobolani (dupa probe sau infractori), ca il scoala noaptea sa-l duca pe coclauri, ca "nici nu a mancat azi"... Si nu exagera. De multe ori il vedeam venind acasa murdar, transpirat si fara chef de nimic. Nici de familie nu mai avea timp. Putin a lipsit ca fiul sau sa-i spuna "nenea".

| Lori117 explică (pentru Iote):

Am citit discuția respectiva. Avene in vedere ce mi-ai spus despre criminalistica in sine...pe mine pur și simplu ma atrage... de restul ma voi descurca eu? Mersi oricum!

| Lori117 explică (pentru Lori117):

Avand**. Iar cele multe semne de intrebare de acolo inlocuiesc un emoticon pe care l-am pus, dar nu se vede

| Sonia822 a răspuns:

Cred ca e o specializare, si se alege ulterior, prin anul 2 sau 3, dar mai intreaba