| AndreeaMaria90876 a întrebat:

Bună TPU, vreau să devin manager și am câteva întrebari:
1.Trebuie să alegi un profil anume la liceu?
2.Ce facultate trebuie să urmezi (și eventual ce cursuri după aceasta)?
3.Merită să apuc acest drum? Cam cât se câștigă în România?
Dau FUNDĂ, mulțumesc anticipat. happy

Răspuns Câştigător
| IoanaIonuca a răspuns:

Salut. Manager inseamna director/administrator de firma, ceea ce ajungi destul de greu daca nu ai pile sau daca nu iti faci tu firma. Sanse exista, dar mai putine. Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa te "intorc" din drum, dar stii si tu, nu poti ajunge director de pe bancile facultatii. Eventual lucrezi intr-o firma si avansezi. Bineinteles, daca esti bun in domeniu, vei reusi.
Nu conteaza liceul, insa facultatea ar fi bine sa fie stiinte economice, si probabil ca ti-ar fi mai usor daca ai face profil economic la liceul (cum am zis, nu are o mare importanta). Asa cum poti de la filo la medicina, poti si aici de la alt profil.
Salariile, sincer sa-ti spun, chiar nu stiu cum sunt, dar fiind o functie de conducere ma gandesc ca undeva la minim 4000-5000 lei.
Oricum, indiferent de raspunsurile primite, tu trebuie sa faci ceea ce-ti place si ce crezi ca te avantajeaza. Iti doresc multa bafta in tot ce-ti propui!

| AndreeaMaria90876 explică (pentru IoanaIonuca):

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Manager e si nenea Gigi care are o dugheana in statia de tramvai
manager e si cel care conduce Apple...

asa ca depinde de tine daca merita sau nu sa apuci pe drumul asta

Răspuns utilizator avertizat
| Alex3456987 a răspuns:

Nu poti sa devi manager! Manager devi dupa 20 de ani de lucrat intr-un domeniu cand esti atat de bun la acel domeniu incat nu mai ai ce face! Toti tinerii din zilele acestea se duc la facultatea de management si cred ca la 20 de ani cineva o sa ii faca manageri chiar daca nu au nici un pic de experienta! 99% dintre ei ajung someri, la mac, la kfc, sau ceva vanzatori si 1% ajung la o firma decenta pe pile! Deci iti sugerez sa iti alegi un domeniu care iti place si dupa cum am spus, dupa multa multa experienta sunt sanse foarte mici de a deveni manager! Sper ca te am ajutat!