| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa devin medic ginecolog! Imi puteti recomanda o facultate buna si o structură a carierei dupa terminarea liceului?
Ex: termini liceul, dai la facultatea x, face 6 ani de medicina generala, apoi vin rezidentele si de aici imi explicați care e faza si cat dureaza (Si tot felul de date, dacă ești platit in timpul rezidentiatului, cat costa pe an etc)

Dau funda!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Pana sa ajungi la rezidentiat e cale foarte lunga si foarte grea deci nu cred ca iti foloseste la nimic acum sa stii ce examene se dau la rezidentiat.
Tu dupa ce termini liceul si iei bacul trebuie sa mergi sa te inscrii la admitere si sa dai examenul de admitere care se da din biologie (anatomie) si chimie organica. Dar trebuie sa te pregatesti foarte bine pentru ca nu e usor deloc si e concurenta mare deci trebuie sa iei nota mare.
Facultatea o alegi tu, sunt putine facultati de medicina in Romania. Cea mai buna e cea de la Cluj dar si la Bucuresti e foarte ok. Iti recomand Bucuresti (Carol Davila se numeste universitatea). In Bucuresti mai este si la Titu Maiorescu dar asta e privata si trebuie sa platesti 5000 euro pe an ceea ce e enorm.
Facultatea dureaza 6 ani si in functie de nota pe care o vei avea la examenul de rezidentiat si de preferintele tale vei fi repartizat la o anumita specializare (de ex ginecologie?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai intai, te pregatesti intens pentru BAC, sa ai note foarte mari, ca la medicina se intra cu medii de peste 9.50
In paralel cu BAC-ul, te pregatesti intens la chimie si anatomie, ca la materiile respective dai examenul de admitere la Fac. de medicina, unde de obicei sunt 10-20 pe 1 singur loc.
Daca ai norocul sa intri la facultate, 6 ani si apoi 4 ani de rezidenta, dupa care iesi medic ginecolog.
Facultatea de medicina ramane una dintre cele mai lungi si mai grele facultati.
Ca rezident est platit, ca orice "ucenic", cu salariul foarte mic.
Faci ture de noapte, faci urgenta, orice se impune si se cere la spital, pana ajungi sa profesezi ca medic.
La Regina Maria nu vei ajunge prea curand, ca-i spital privat si nu angajeaza decat medici cu experinta, nu rezidenti, nu medici incepatori.

| Donsavas a răspuns:

În specializarea aia nu intri pentru ca Vrei, ci pentru ca esti pregatit pentru asa ceva. Întâi trebuie sa înveți medicina generala si apoi sa te mulțumești cu bani putini si mult de invatat in rezidențiat. Cam asta e ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ma uit la intrebarile tale, si nici nu ti-ai inghitit galbenusu bine vad happy
Cred ca mai e pana acolo. Termina tu generala si liceul, ia bacul, si dupa aia poti sa iti pui intrebarea asta. happy

| 987654312 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie imi place sa privesc la viitor, Si mai ales la cum mi l construiesc singura! Nu a murit nimeni dacă am întrebat cv! Imi place sa ma gandesc la această chestie si nimeni nu poate sa schimbe nimic!?

| anonim_4396 explică (pentru 987654312):

E bine cand te intereseaza viitorul tau si iti faci planuri. Doar ca mai e pana acolo o gramada, si s-ar putea sa te mai razgandesti de cateva ori pana ajungi acolo, si sa "schimbi profesia", pe parcurs happy

| Bondarel99 a răspuns (pentru 987654312):

Nu e chiar asa cum spune Ana.
Si ca rezident ai salariu bunicel. Stiu pe cineva care ia in jur de 5000 lei.
Practic lucrezi ca doctor in spital dar nu ai libertate deplina, esti sub indrumarea cuiva si ai si examene de dat in acelasi timp.

| 987654312 a răspuns:

Si ce salariu pot avea la stat si la privat(regina maria)?