| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

vreau sa imi spuneti careva ce presupune meseria de detectiv? Ce trebuie sa fac? Urmaresc persoana sau ce fac? Trebuie facultate sau pot si fara facultate se poate?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oamenii vin la tine cu diferite intrebari si tu trebuei sa stii ce sa faci ca sa afli raspunsul. Poti vedea daca un sot e infidel, poti cauta o persoana disparuta, poti cauta un obiect furat sau pierdut, poti afla niste informatii despre cineva sau despre ceva, poti cauta o persoana cu care s-a pierdut legatura (gen un var indepartat cu care trebuie sa faci o succesiune si de care nu mai stii nimic de 40 de ani). Tu trebuie in primul rand sa gandesti problema, sa vezi cum se poate rezolva si apoi sa o rezolvi.
Nu iti trebuie facultate, dar va fi greu sa iti gasesti clienti daca nu ai ceva care sa te receomande (de exemplu faptul ca ai lucrat o vreme in politie sau ca esti printre cei mai buni absolventi de drept)

| Urnaxela a răspuns:

O sa faci facultatea de politie care e gratis si trebuie sa urmaresti niste oameni si sa ii arestezi pentru ce au facut drug dealer, criminal etc. nu e greu sa stii am lucrat 14 ani in postul asta.

| Urnaxela a răspuns:

A