| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa dau la criminalistica. cel care rezolva crimele, investigheaza si urmareste exista meseria de detectiv criminalist? Cum as putea ajunge, adica la ce facultate trebuie sa merg, ce probe trebuie sa dau. Si vreau sa stiu in detaliu cu ce se ocupa. Aveti cunostinte in domeniu? Cat este salariul? Poti fi detectiv si politist criminalist?

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Buna, asa mi-am dorit si eu sa fiu criminalist insa am aflat ca acesta meserie presupune doar sa faci poze la locul crimei, deci nu investighezi nimic. politia judiciara cerceteaza si aduna probele. iti recomand cu caldura sa te duci la politia municipala din orasul tau, sa intrebi de cine se ocupa de dosarele pentru admitere la politie, vei fi indrumata spre un birou acolo poti afla orice informatie doresti si iti poate clarifica orice intrebare, asa am facut eu, succes.