| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg un lucru. Sa zicem ca o anumita persoana vrea sa devina spion, prima data încep cu categoria "spionaj", ce facultate trebuie sa urmeze? Si ce implica meseria asta. (logic, spionaj, dar vreau mai multe informatii) si detectiv, ce facultate trebuie urmata? Multumesc celor ce au raspuns.

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti urma Academia nationala de informatii (http://www.sri.ro/academia-nationala-de-informatii-mihai-viteazul.html)sau poti urma orice facultate, important este sa detii o diploma de licenta si, obligatoriu, sa cunosti foarte bine o limba de circulatie internationala. Inteligenta trebuie sa fie peste medie!---- vezi si alte amanunte in link-urile :http://specialarad.ro/......-angajari/
https://www.sie.ro/cariere.html

Pentru detectiv, nu ai nevoie de studii superioare--- sunt suficiente cursurile de calificare in meserie.

| thealchemist a răspuns:

Pentru detectiv nu e nevoie de nici o facultate anume, doar licenta dupa o scoala de 3-4 luni daca tin bine minte.
iar pentru spioni
http://www.sri.ro/academia-nationala-de-informatii-mihai-viteazul.html

| doctorandus a răspuns:

Oamenii drogati debiteaza aberatii. Nu exista "ser al adevarului".

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Deci am dreptate când zic ca Duțu (Sergiu) abereaza. laughing

| Wehrmacht a răspuns (pentru doctorandus):

Poate nu chiar serul adevarului da' cu substanta potrivita poti scoate chestii in circumstantele potrivite.E un motiv pentru care eu nu ma imbat in public...

| SkyPilot a răspuns:

Probabil ca a fost dat afara, ca si rapoartele de acolo si le copia de la colegi. Ce sa raporteze cand el habar nu are pe ce lume este? A fost in China si vorbeste de "limba chineza", habar nu are ca aia vorbesc cantonese sau mandarin.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu stiu daca exista in Romania o scoala de spionaj.In SUA si Marea Britanie exista. La noi trebuie sa fii remarcat (a) de cineva. Nu poti ajunge in aceasta tara ceva daca nu faci parte dintr-un 'club'.De fapt si in afara. Remarca-te cu ceva, da in vileag un secret de stat la cine trebuie si te gasesc 'Ei".

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunt sanse mai mari sa devii cosmonaut decat spion. Spionaj = SRI, serviciile secrete = numai pile si relatii.

| Croampa a răspuns:

Iar te-ai uitat la desene cu " spioni"?

| pufulescu a răspuns:

Nu exista scoala unde sa se pregateasca agenti asa cum vezi in filme sau jocuri, gen James Bond sau Agentul 47. Personajele astea sunt inventiile scenaristilor si scriitorilor.
Pe tine te intereseaza sa studiezi psihologie si sociologie si probabil sa lucrezi in spionajul industrial sau economic. Ipotetic vorbind, este mult mai profitabil sa furi tehnologiile inamicului decat sa asasinezi vreun comandant militar.
Deci ce trebuie sa inveti este " lucratul cu oamenii ", cum sa ii convingi sa isi tradeze tara si sa iti incredinteze secrete militare sau de serviciu.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Te uiti prea mult la filme de actiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca tine mai mult de armata chestia asta, nu cred ca exista o "facultate specifica "spionajului.

| andruta13 a răspuns:

Foarte tare!