| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Vreau sa stiu si eu cum se dau salariile in tara asta. Spre exemplu, eu am terminat o facultate, da? Daca ma angajez pe un post care nu necesita studii superioare, insa eu la acte am dus diploma de absolvent studii superioare, ce salariu minim ar trebui sa primesc? Va rog sa raspundeti doar cei ce stiti sigur sigur, care aveti cunostinte in acest domeniu. Poate imi dati si vreun link unde sa citesc si eu EXACT ce salariu trebuie sa ia un absolvent de facultate. Mersi fain

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In afara de bugetari, ale caror salarii sunt stabilite prin lege, la toti ceilalti angajatori salariile se stabilesc prin negociere, asa ca nu exista salariu minim pe care sa-l primesti, decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, care este de 700 lei in acest an.
Prin contractul colectiv de munca unic la nivel national s-a stabilit o ierarhizare a salariilor, in functie de cerintele de studii, citez:
"Pentru anul 2012, grila de ierarhizare din art.40, alin.(2) va avea ca referinţă următorii coeficienţi minimi de ierarhizare:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1, 2.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală– 1, 2;
2. postliceală– 1, 25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1, 3;
2. studii superioare de scurtă durată– 1, 5.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare – 2. "
De remarcat este ca, indiferent de studii, vei primi salariul conform cerintelor de studii ale postului pe care il ocupi si este normal sa fie asa, altfel ar fi discriminare. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de informatii. Asadar, in tara asta totul e o prostie. Nu zic ca daca am studii universitare si ma angajez vanzatoare sa iau salariul minim pentru studii superioare. Ideal ar fi sa ne gasim in domeniu, dar nu e ok nici cum e legea, pentru ca eu, spre exemplu, am fost angajata intr-o firma de constructii si iau salariul minim de 700 pe hartie, pentru ca nu mi-au pus functia de inginer ci cea de manager de proiect, asta ca sa scape mult mai ieftin. Ca apoi sa imi inchida contractul de munca pentru ca cheltuie prea multi bani cu angajatii, fara sa primesc vreo instiintare, decizie, nimic la mana. Lucram intr-o tara plina de criminali nesimtiti...

| Liviu_2019 a răspuns:

Depinde de job, dc pentru jobul respectiv nu iti trebuie studii superioare (ex: merchandiser, ospatar) nu vei fi platita superior.
Pentru joburile astea vei fi platita ca atare, nu ti se va oferi un salariu mai mare doar pentru ca tu ai absolvit o facultate, nu are nici o relevanta.