| lovegirl15 a întrebat:

Buna tuturor!
Am si eu o intrebare.
Ce oportunitati ai dupa ce termini facultatea de litere?
Eu sunt pe engleza romana si vreau sa stiu ce oportunitati am dupa absolvire.
In afara de profesor, spre ce job te-ai mai putea orienta dupa?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Consider ca de a deveni blogger este o extra-job pe care il poti face de cate ori ai timp liber, desi pana acolo ai destule usi deschise, precum:
- munca de cercetare sau cea dedicata activitatii didactice din domeniul universitar sau preuniversitar.
- redactor in edituri si în presa scrisa; realizator in domeniul audio-vizual; traducator şi terminolog; interpret de conferinţa; referent de specialitate.
- documentaristi, bibliotecari si/sau bibliografi; specialisti in mass-media.

Succes!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Blogger, blogger, blogger. Daca esti cu adevarat bun, gasesti o gramada de writing gigs, inclusiv chestii pe termen lung, care vor face slujba de profesor si salariul sa para o gluma proasta. Totul e sa fii serios si sa ai incredere in tine. Am un amic care fix miine ar putea sa se angajeze la privat cu peste 1000 EUR sau sa lucreze de acasa si sa ajunga la de doua ori suma aia lunar in maxim 2-3 luni, dar el prefera sa o faca pe profesorul pentru bani de biscuiti, ca "e sigur". Un ****. Singurul lucru sigur care ramane in viata e faptul ca o sa mori. In rest, trebuie sa te adaptezi.