| Katalin12 a întrebat:

Vreau sa urmez facultatea de Litere din București, engleză-germana, însă nu știu ce oportunități voi avea după absolvire. Ce fel de posturi voi putea ocupa și, mai ales, ce salarii(cu aproximație)?

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Mai bine te duci direct la limbi straine, ca de la litere iesi in general profesor si iti baga pe gat numai literatura de care oricum nu ai nevoie la niciun loc de munca.
Limbile straine sunt platite bine in Romania si se cauta dar daca tot stai 3 ani in facultate alege si tu niste limbi mai rare, nordice, asiatice pe care sa nu le stie multa lume aici.
De ex, un vorbitor de chineza poate lua si 1500 euro pe luna intr-o multinationala. Oricum engleza o stii deja si o poti invata repede singur in cazul in care nu o stii, ca deja devine obligatorie la orice job.
Tu faci ce alegere vrei, eu doar ti-am dat un sfat.