| Chrristina a întrebat:

Buna tuturor. Am stat eu si m-am gandit si mi-ar placea ca pe viitor sa devin bucatareasa. Imi place sa petrec timp gatind. Am aflat ca nu exista o facultate pentru asa ceva, ci doar cursuri. Totusi, exista facultatea de chimie alimentara dar nu cred ca ajuta decat daca vrei sa devii inspector in acest domeniu. Am mai aflat si ca in tara noastra esti bine platit ca bucatar doar daca esti chef. Cum poti sa ajungi chef?

Răspuns Câştigător
| MargaretaM a răspuns:

Există o serie de pași. Trebuie să faci un curs de specializare, care în România durează 6 luni. În alte țări, învățământul formal pentru bucătar durează între 2-4 ani. Apoi începi să lucrezi și, în funcție de abilitățile tale, ajungi chef. Pentru a fi maestru bucătar ai trebuie să fi organizată, să ai o gândire strategică și să poți fi lider, fiindcă tu ești cea mai importantă autoritate într-o bucătărie. De aceea, un curs sau o facultate de management ar fi utilă. Cât despre facultatea de chimie alimentară, nu e exclusiv pentru inspectori. E o facultate foarte bună pentru cei care vor să fie ingineri în industria alimentară(deci dezvoltarea produselor și organizarea producției la o scară mai mare decât bucătarul).

10 răspunsuri:
| Chrristina explică:

Ia spune mai, inteligentule, unde am gresit de nu stiu limba romana?laughing) cred ca limba ta romana este gresita

| Peaches a răspuns:

Prin munca multa, disciplina, originalitate.

Răspuns utilizator avertizat
| PaintedGalaxy a răspuns:

In tara noastra trebuie sa incepi de jos, apoi iti deschizi propriul restaurant