| Nimeni91 a întrebat:

Multe persoane din jurul meu ma tot bat la cap cu facultatea, desi mai am inca doi an pana la terminarea liceului, iar eu inca nu am un traseu profesional stabilit. Foarte multe persoane ma sfatuiesc sa ma fac profesoara, insa nu stiu daca mai este ceva foarte avantajos, acum, cu toate schimbarile care urmeaza sa aiba loc in anii urmatori si cu tot haosul din ultimii ani ai invatamantului. Voi cum ati ales ce veti face? Eu sunt total debusolata, sunt la filologie si chiar nu am habar, desi stiu ca peste ceva timp voi ajunge sa nu stiu unde sa imi duc viata.
Daca ma gandesc la o profesie, mereu gasesc nod in papura si ma tot gandesc la riscurile care pot aparea. As vrea sa stiu cum v-ati gandit voi sa va alegeti profesia, intrucat, daca ar fi sa aleg dintr-o materie scolara, nu as alege-o pe niciuna.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, tu ce varsta ai?

| Wr3nch a răspuns:

Nu este profesie perfecta lol. indifierent ce faci tot o sa fie lucruri care nu convin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca ce iti place tie nu se face la scoala.
Ce parere ai de job-ul de make-up artist? Personal, cred ca e mai frumos decat un job de profesoara.

| anonimusf001 a răspuns:

Fiecare profesie are avantajele și dezavantajele ei. Gândește-te în primul rand ce ți-ar plăcea ție sa fac, sau ce ai face cu drag. Și lasă oamenii sa vorbească, știu ca e stresant sa ii tot auzi în jurul tău, dar pana la urma tu decizi pentru tine. Și mai ai timp sa te gândești, mai ales în situația de fata, în 2 ani pe când termini tu multe se mai pot schimba! De la filologie poți merge și la drept, sau la facultate de litere. Daca vrei sa devii profesoara, atunci sa te gândești la materii la care sa poți da și ore în particular, atunci câștigi mai mult.

| Vdiana96 a răspuns:

Trebuie sa făci ce te pasionează pe tine, nu ce spun cei din jurul tau! Bineînțeles ca exista avantaje și dezavantaje la toate meseriile, dar dacă îți place ceea ce faci, nu contează cât de greu este!