| AlexiaIoana2 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a şi sunt nesigură în legătură cu profilul pe care îl voi urma.
-Care ar fi cel mai avantajos dintre: filologie şi economic?
-Care îți oferă mai multe oportunități după terminarea liceului?
-La ce se dau tezele?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar trebui sa-ti alegi profilul liceului in functie de abilitatile si preferintele personale, pentru o cariera de viitor?
Ce importanta are la ce dai teze?

Daca tu vrei sa te faci contabil ori functionar bancar, de exemplu, pentru ca-ti place sa lucrezi cu cifre sau iti place sa lucrezi in birouri frumoase si elegante, alegi liceul economic, profil contabilitate. Eventual faci si o facultate si poti s ajaungi si director de banca!

Daca iti place sa lucrezi intr-un restaurant ori bar, sau sa pleci pe croaziere lungi, atunci alegi profilul ospitalitatea, din cadrul liceului economic.

Eu spun sa te gandesti bine ce ti-ar place sa faci in viata ta, sa poti sa-ti construiesti o cariera si sa ajungi acolo unde doresti, si in functie de aspiratiile tale, sa mergi al liceul cu acel profil.

5 răspunsuri:
| Adiq a răspuns:

Ai mult mai multe oportunitati cu economia... cu filologia nu ai asa multe obtiuni. Si dupa mine, filologia este unul dintre cele mai usoare profile ( fara cele tehnice ).

| hyperxy a răspuns:

Profilul economic este mai profitabil, deoarece poti sa te angajezi ca contabil sau chiar in banca daca ai noroc. La filologie nu prea ai oportunitati, mai ales daca nu ai de gand sa faci si facultate. La filologie tezele se dau din romana, engleza, istorie(cred) si cred ca atat. Ar trebui sa te intereseI mai mult si aa vezi cam ce iti place si sa te bazezi pe aia. La economic cred ca iti trebuie si matematica. Mult noroc

| Jrr_Berhan_1989 a răspuns:

Eu iti recomand filologie este putin mai grea de cat economia dar iti face mai experienta! Funda?

| YuriKa2000 a răspuns:

Pai, eu iti spun sa faci ceea ce ti spune instinctul. Acolo unde ești tu buna. Pe economic e puțin mai... Uh, matematica e baza acolo, si mai multe, pe când la filologie romana si limbile străine. Dai teza la romana, geografie sau istorie la alegere (la bac dai istoria obligatoriu) si engleza sau franceza.
Mai avantajos ar fi filologia din punctul meu de vedere, dar nu te lua după aparențe, fă un calcul si ia materiile:acolo sunt buna? Pot să fac fata?

Sper ca te-am ajutat happy

| AlexiaIoana2 explică (pentru YuriKa2000):

Îți mulțumesc mult!❤❤