| LadyRoses a întrebat:

Buna! Urmeaza sa fiu studenta si nu stiu ce facultate sa aleg. Nu ma decid intre Facultatea de Matematica (profil mate-info) si Facultatea de Automatica si Calculatoare (profil CTI).
Ma intereseaza mai mult FMI la momentul actual.
Daca este cineva care a absolvit una din cele doua, imi poate spune in ce domeniu lucreaza si cat de greu este? De asemenea, se castiga bine?
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai dexteritate manuala si maini fine, atunci alege Automatica si calculatoare.
Daca nu, atunci ramane doar teoretician-programator, urmand mate-info.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E simplu de ales. Te intereseaza strict partea de software atuncu mate-info. Vrei sa inveti electronica, robotica partea de hardware atunci AC.

Daca nici in IT nu se castiga bine, nu stiu in ce domeniu se mai castiga bine in Ro.

| Frank51 a răspuns:

Am absolvit Inginerie Electrică și Calculatoare(seamănă cu automatica), și sunt foarte multe joburi de Junior din care să alegi(embedded systems, programare, R&D, testare, samd) salariile sunt foarte mari, încep de la 4000 net.

Chestia e că am realizat că nu vreau să mai lucrez fizic, și am dat la un master la Mate-info, Tehnologii Internet, unde învăț web development, așa cum plănuiam oricum de ceva vreme. Salariile în programare sunt cele mai mari, depășesc automatica și orice inginerie.

| ReddY25 a răspuns:

Asculta-ti creierul ))

| Brizbriz a răspuns:

In IT se castiga bine... NUMAI daca esti bun, altfel, sunt numai povesti frumoase despre salarii mari
si nu conteaza DELOC, ca ai facut facultate (eu m-am angajat cu adeverinta de 12 clase pentru ca am pierdut diploma de bac)

mai exact, spre deosebire de majoritatea restului meseriilor, pe angajatorii din IT ii intereseaza NUMAI ce arati ca stii la interviu, orice hartie sau scoala ii lasa rece

| MihaiSpeedster a răspuns:

Dar tu te-ai gândit ce vrei să devii? La întrebarea "Ce vrei să fii când te faci mare?" Ce răspunzi? Nu îți alege cariera în funcție de ce examene sunt mai ușoare, sau ce profi mai de treabă. Alege ce simte sufletul tău că își dorește. Eu ti-aș spune doar că ai orizonturi mai largi în inginerie, dar tu știi mai bine ce te atrage.

| Momentan a răspuns:

Bună!
Greu, ușor, depinde de capacitățile fiecăruia. Este subiectuv.
Vezi mai bine programele de învățământ pentru cele două domenii. Loc de muncă îți găsești oricare ai alege.