| TruLove a întrebat:

Urmeaza sa incep pentru prima data sa lucrez la un supermarket ca si casier. Ce trebuie sa stiu, am emotii si teama de a nu gresii cand dau restul. Cum se face atunci cand o persoana spune"iti dau eu un leu sau 50 de bani" eu trebuie sa ii dau apoi restul mai mult cu suma pe care el mi-a dat o?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acolo e mai usor o data ce ai scanat totul tastezi suma care tio da clientul si scrie cat trebuie sa dai rest, e simplu, daca cumva nu ai marunt i ceri 50 de bani sau un leu

suntserios
| suntserios a răspuns:

E matematica de baza

costa 155 lei... omul iti da 200 lei si ca sa nu ii da tu 45 lei rest, el iti mai da 5 sa ii da tu o hartie de 50

matematica de baza

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Toti aia care sunt acolo casieri sau orice au fost prosti bata la inceput, nici multe clase nu ai nevoie. Cineva mai vechi iti va explica si te va asista 1-2-3 zile pana te vede ca ai prins tot. Fii atenta si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci iti da marunt ca sa iti fie mai usor sa ii dai rest.

Un exemplu banal:
Cumperi ceva de 60 lei si dai o hartie de 100. Ar trebui sa iti dea 4x10 lei rest. Daca tu ii dai 110 lei, iti da rest doar o hartie de 50. Asa e si cu maruntul. Costa ceva 1.60? In loc sa dai 2 lei, dai 2.10 si iti da 0.50 inapoi, in loc sa iti dea 4 fise de 10 bani.

| tril a răspuns:

Daca e supermarket, am observat ca la casa introduci exact suma pe care o primesti si pe monitor iti arata cit trebuie sa dai rest. Ex marfa de 62, 20. Omul iti da o hirtie de 100 dar si 2, 20. Tu introduci 102, 20 iar masina iti arata rest 40 lei.
Oricum, vei fi instruita inainte si cateva zile vei avea linga tine un casier vechi cu experienta. Pentru ca mai sunt si bonurile, incasarile cu cardul, etc. Pot fi chiar incasari din doua-trei surse, combinat: bonuri + bani, bonuri + card, card + bani sau bon + card + bani. Va trebui sa le inveti pe toate.

| andreia67 a răspuns (pentru tril):

Ai dreptate. Dar sunt chestii absolut banale. In 2-3 zile trebuie sa fii tare batut in cap sa nu inveti.

| fasfasfasafas a răspuns:

Pentru ce au unii emotii... laughing)))))
Atitudinea ta trebuie sa fie urmatoarea: Ma duc peste ei acolo si imi bag pul* in tot si in toate, daca imi convine bine, daca nu, pot sa plec oricand si sa ma angajez la alt supermarket. Daca era un job mai serios te intelegeam. dar emotii ca si casier? serios? Si stai linistit, casa e facuta de asa natura incat orice prost sa stie ce rest trebuie sa dea.