| CarolineF a întrebat:

Urmează să trec clasa a12a la profil de filologie. Nu prea îmi fac griji în legătură cu bacul, nici nu se pune problema să nu-l iau, am să încerc să-l iau cu o notă cât mai mare. Problema este după. Nu știu unde să merg mai departe. Nu pot să zic că mă atrage ceva în mod deosebit. Am avut și am câteva variante. Am exclus orice e legat de mate, fizică etc, materii exacte pentru că nu mă pricep deloc. O bună perioadă de timp am vrut să merg la litere, până în clasa a8a am iubit româna. La liceu însă am dat peste o profesoară groaznică, din cauza ei am ajuns să urasc pur și simplu această materie. Deși îmi place să scriu, să citesc, să compun, nu cred că aș mai vrea la Litere. Apoi m-am gândit să merg la psihologie deoarece mi s-a părut interesantă în clasa a10a, mi-ar plăcea să ajut oameni etc. Dar multi m-au descurajat spunându-mi ca nu e o facultate de viitor și că nu se merită. M-am mai gândit si la pedagogie, deoarece îmi plac copiii, am mai facut diverse activități cu ei, voluntariate. Însă am înțeles că profesorii/educatorii/învățătorii au salarii mici și se găseste greu post... chiar nu știu ce să fac. Astea ar fi variantele la care m-am gandit și care mi-ar placea oarecum. Nu pot să zic că am o materie preferata, nici un anumit job visat. Îmi plac unele materii, domenii dar parcă nu chiar așa de mult încât să aleg una pe care să merg mai departe. Din a9a a început să-mi placă istoria(in gimnaziu nu o suportam)deoarece facem cu dirigintele care e super de treaba și ne explică bine materia, în așa fel încât să înțelegi și să nu te plictisesti. Îmi place engleza, dar nu neaparat ora de la școala, dar în general imi place limba, să comunic cu străini în engleză. Franceza în schimb, nu mi-a plăcut niciodată. La simulări in a11a, nu pot să zic că am luat note prea bune, dar nici foarte proaste, mai exact 8, 40 la istorie și 5, 60 la română.(nu am făcut subiectul 3 deloc deoarece profesoara noastră nu ne predase comentariul) Sunt foarte indecisă în legătură cu facultatea, cariera... chiar nu știu ce să aleg și cum să aleg. Dacă aveți vreun sfat, idee, ceva, aș aprecia. big grin Și îmi cer scuze pentru un text așa lung.

26 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Stai liniștită cu toții suntem așa, chiar dacă alegem o facultate, eu zic să încerci să faci ceva și să ai un mic ajutor în familie disponibil, gen dacă mama ta e avocat, clar trebuie să faci legat de juridică, bineînțeles asta e doar o strategie des folosită, nu e una bătută în cuie, deci vezi ce face pe viitor.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să te sfătuiești cu cei apropiați. Am înțeles că se fac unele testări din care rezultă ce carieră ți se potrivește. Trebuie să te informezi la Forțele de muncă.

| Lucian4 a răspuns:

Pai daca ai ajuns in clasa 12 si esti la filologie continua cu filologia daca iti place. poti sa dai la facultatea de relatii publice & comunicare

Răspuns utilizator avertizat