| Kitty a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa aveti numai grija scolii. si sa nu va bucurati deloc cu gandul ca nu v-ati facut tema sau sa va ganditi ca daca luati nota mica? ce faceti? si sa aveti parte si de o depresie de toata frumusetea (la mine fiind din cauza scolii)? chiar daca vi s-a intamplat sau nu. dati-mi si mie un sfat bun fiindca simt uneori ca nu mai rezist in ritmul asta. totul parca este cuprins de o monotonie de nedescris, pentru mine totul este in nuante inchise :gri, negru; vreau sa ma bucur din nou de viata, sa SIMT ca ma bucur. pentru ca parca sufletul s-a ratacit pe caile necunoscutului si nu se mai intoarce la mine.Precizez si faptul ca am note mari la invatatura si nu, nu vreau sa ma laud cu lucrul acesta daca unii cred asta straight face

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea felicitari pentru rezultatele la invatatura! Nu lasa gandurile negre sa iti intunece judecata, nu te lasa influientata de altii, fii tu insati.Am o oarecare experienta de viata, am 57 ani, am 5 copii, 3 inca mai invata sunt studenti(ceilalti au terminat facultatea), sunt mandra de ei.Invata sa fii printre primii, sa fii tu multumita de rezultatele pe care le obtii, mai tarziu o sa iti dai seama ca ai procedat foarte bine.Iti doresc tot binele din lume si mult succes!

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Clasa a 12 a fost un chin

| Anca a răspuns:

Eu am iubit scoala generala si am urat din tot sufletul liceul.
Singura materie care imi placea era gramatica. As fi facut 10 ore pe zi numai gramatica laughing

Apoi a urmat facultate. Care nu m-a interesat deloc. Nu imi placea, am facut-o pentru diploma, cum o fac si altii.

In final, am ales cu sufletul si acum invat de placere si nu vad un chin facultatea. Chiar ma implineste!
Trebuie sa te indrepti spre domenii care iti plac, materii care te ajuta si le inveti cu placere. Si nu te mai axa doar pe scoala! Mai uita-te si in jurul tau. Plimba-te singura prin parcuri, iesi la o inghetata, intalneste-te cu prieteni.
Viata e compusa din mai multe, nu doar din scoala.
Scoala insa e f importanta!

Si nu-s de acord cu tine @paul! Facultatea nu o faci doar pentru diploma. Se intampla asta, cand nu iubesti ceea ce faci si alegi o facultate doar pentru ca, dupa terminarea ei vei castiga bine.
Cand alegi o facultate pe baza a ceea ce-ti doresti tu, nu altii hotarasc pentru tine si nici nu te lasi influentat de bani si de castiguri in meseria respectiva, atunci diploma este doar un accesoriu care nu iti stabileste adevarata valoare. Adevarata valoare o demonstrezi altfel si vei fi rasplatit!

| Razvan a răspuns:

Wow sa vezi la liceu chinul de pe lumesurprise
Depresii din cauza scolii nu am avut si sper sa nu am pentru ca mereu invat si nu ma culc pe urechea ca azi am noroc si nu ma asculta
Desi e un ritm infernal... Mi s-a intamplat sa am 6 ore de curs si sa dau 5 lucrarisad
Dar nu prea sunt genul care sa cedeze.Si nici tu nu fi.Acum esti in vacanta si ai timp liber.Nu te mai gandi la scoala iesi cu prietenii du-te la salon, fa o schimbare de look si bucura-te de zapada asta total minunata
Si ai grija sa nu aluneci pe gheata.Serios.Eu am devenit dependenta de sportul asta "cazutul pe gheata". Proba la Olimpiada Oamenilor Obisnuiti.Cred ca anul asta iau aurullaughing

| User a răspuns:

Niciodata. De fapt ma doare-n cot de scoala... Nu vezi ca scoala e doar de decor? Te poti sterge cu diplomaoh go on.

| Kitty explică:

Am uitat sa spun ca sunt in clasa a 8

| RooN a răspuns:

laughing nu stiu ce sfat as putea sa iti dau dar iti spun cum si ce faceam eu si ai mei colegi la liceu. Mergeam dimineata la prima ora toti prezenti cu cafeluta in mana apoi in pauza gaseam ceva de facut in liceu si un profesor care sa ne invoiasca de la ore si gata ziuahee hee in rest jucam fotbal, ne certam cu directoareaoh go on dar imi aduc aminte decat la fizica unde trebuia sa facem prezentari la sfarsit de semestru doar acolo stateam ceva timp acasa la temesad in rest nu aveam nici o tema nimic de invatatlaughing profesori nostri au inebunit cand au vazut ca am luat toti bac-ul si acum le zic la elevi ca noi am dat toata clasa bani sa luam bac-ullaughing
Totusi as avea un mic sfat iesi mai mult cu prieteni tai pe undeva chiar daca asta inseamna sa chiulesti de la cateva orewinking nu o sa iti para rau mai tarziuhappy

| moonY a răspuns:

si cum ai note mari daca ai grijile astea? copiezi? ca daca invatai nu te mai tranteau in depresie gandurile ca nu ti'ai facut tema, ca vei lua note mici...
sfatul meu este asta: timpul pe care'l folosesti gandindu'te ca iar vei lua 4, iar te va asculta profa, iar va trebui sa inveti pentru marire de note, iar vei pierde weekend-uri invatand(in loc sa te duci la mall), tot timpu' asta irosit, foloseste'l memorand si tu ceva din cartile alea primite