| Forever208 a întrebat:

Vreau opinii pro si contra despre Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării, specializarea COMUNICARE SI RELATII PUBLICE si specializarea PUBLICITATE. Care iti ofera mai multe sanse de angajare? a dat cineva la una din aceste facultati?

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Sansele sunt la fel de mici la amandoua, sunt domenii cu locuri de munca putine si in principiu iti trebuie cunostinte in domeniu ca sa te poti angaja pe profil. Pacat, ca sunt domenii foarte faine - sau tocmai de-aia...

| Forever208 explică (pentru mixxjim):

Cunostinte (pile) in domeniu nu am, dar ma atrage mult domeniul asta...dar ma gandesc ca daca o sa ma implic in multe activitati pe parcursul facultatii o sa-mi gasesc un loc de munca. Nu stiuthinking Ce domenii crezi ca sunt cautate? (in afara de IT ca acolo nu ma pricep)

| mixxjim a răspuns (pentru Forever208):

Din pacate, dupa cum vezi si tu, lucrurile merg tot mai rau in tara asta, deci domenii cautate ce sa fie? Ca toate-s la pamant. In plus, mai sunt vreo 5 ani pana termini, se pot schimba multe pana atunci. Si sa faci o meserie doar ca sa faci cea e tare aiurea, toata viata o sa regreti ca n-ai facut ce-ai vrut. As zice sa mergi unde te-ai gandit, pe varianta de PR si comunicare si apoi faci un masterat ori pe comunicare media, ori pe politic si daca te agiti un pic cum spuneai, inca din facultate, ai putea avea o sansa. Plus ca poti merge pe publicitate si daca ai specializarea comunicare. Deci ai 3 variante, nu? Ori pierzi, ori castigi, ori esti un mediocru toata viata, nemultumit si frustrat... happy As zice follow your dream, lupti cu mai mult curaj cand iti si place lucrul pentru care lupti. Succes!