| maria123444 a întrebat:

Buna, vreau sa dau la lliceul militar anul acesta. Ce sfaturi aveti pentru mine? Unde as putea sa ma antrenez pentru traseul aplicativ? Cum as putea fii mai motivata sa fac mai mult sport?

7 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Daca tu acum "nu esti motivata" pentru sport, cum vei rezista in liceul militar? Acolo nu faci numai teorie. Totul se bazeaza pe sport. Inveti printre antrenamente, daca mai poti.

| acidelic a răspuns:

Cum as putea fii mai motivata sa fac mai mult sport? Really? Odata ce sportul nu te pasioneaza locul tau e la birou!

| francut a răspuns (pentru acidelic):

Sau pe scaun la croitorie.

| acidelic a răspuns (pentru francut):

Munca asta e cam invechita si e pe moarte, roboti incep sa puna stapanire si acei roboti trebuie programati. Btw, munca pe care o zici tu e pentru femei de +40, tinerii gandesc creativ si locul lor nu e undeva unde muncesc cu carca sau sa faca ceva ce te plictisesti dupa primele 2 ore, nu vorbesc pe o perioada indelungata...

| francut a răspuns (pentru acidelic):

1. Nu ai inteles ironia.
2. Constat ca voua nu va place munca deloc. Vreti direct directori sau mai sus. Multe firme dau anunturi de angajare dar tinerii nu se prezinta. Asa au ajuns firmele romanesti sa angajeze asiatici.

| acidelic a răspuns (pentru francut):

Nu a spus nimeni ca vrea sa fie patron, tu nu ai habar ce vorbesti si nu ti imaginezi cata munca are un patron, dupa de cat un angajat normal. Trebuie sa tina in evidenta totul si nu ti dau mai multe detalii ca pari o printesa care traieste in puf si nu s-a trezit la realitate. Invata ce inseamna programare si vei vedea atunci cand vei munci ca uneori te gandesti "Ba, mai bine munceam acolo cu cârca si căram ca un salahor saci de ciment decat sa-mi obosesc creieru aici. Tu chiar crezi ca aia care muncesc la birou e o munca simpla si fara batai de cap. Exemplul meu e urmatoru : un salahor care munceste pe santier = cu o femeie care lucreaza la banca. Same *** doar ca exista diferente de salarii. Salahoru munceste cu carca si nu-si pune creieru la contributie iar bancherista munceste cu capul si nu-si pune spinarea la riscuri

| maria123444 explică (pentru acidelic):

Da, really. Nu sunt genul de persoana care nu face sport, chiar fac sport. De ex alerg cate 2 km pe zi, merg la sala, fac diverse exercitii si acasa, dar uneori nu am motivatie siin ciuda acestui fapt tot ma antrenez. Si am pus aceea intrebare pentru ca, avand in vedere faptul ca dau la un liceu militar, care are anumite probe eliminatorii, mi se pare normal sa fac mai mult sport, sa am o pregatire mai intensa.