| Vanessika a întrebat:

Hei! Sunt a 8-a si vreau sa dau la liceul militar. Chestia e că, la proba sportivă, pe lângă traseul utilitar aplicativ, ai si de alergat un km în 4:15 min. De o lună mă antrenez, dar nu am progresat deloc. De fiecare dată alerg 800-900 m în cam 3:35 (sunt in timp cred eu), dar mă opresc, efectiv simt ca nu mai pot, chiar dacă vad linia de finish. Dacă aș menține viteza constantă, cred ca as scoate cât timpul. Câteva sfaturi, nu stiu, ceva pentru motivație sau pentru rezistență?

Răspuns Câştigător
| Mariaaa18 a răspuns:

Buna! Sfatul meu ar fi sa nu incepi in forta. Incearca sa pastrezi acelasi ritm in primii 600 de m, iar in ultimii 400 de m sa tragi cat poti de tare. Partea finala este cea mai importanta. Acolo poti recupera foarte mult timp daca iti dozezi energia. Nu uita ca respiratia este cea mai importanta. Nu respira doar pe gura in momentul in care obosesti. Incearca sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura.
Sper sa te ajute. Multa baftaaa

| Vanessika explică (pentru Mariaaa18):

Ai dreptate, chiar e important tot ce ai spus! Mulțumesc mult!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine sa nu forțezi din prima. Aici greșeștid. Impuneți un ritm constant. Văd că stai bine cu timpul, te incadrezi in barem. Nu te înțeleg de ce cedezi tocmai aproape de finish. Va trebui sa faci asta zilnic, îți va fi mai ușor când vei fi acolo. Succes!

| Vanessika explică (pentru darrio2007):

Voi încerca, nici eu nu stiu de ce cedez la finish, dar sper să fie ok acolo. Mulțumesc frumos!

| darrio2007 a răspuns (pentru Vanessika):

Cu placere!

| AnastasiaK a răspuns:

Te-ai cronometrat vreodată? Ca dacă tu doar "crezi", nu prea e bine

| Vanessika explică (pentru AnastasiaK):

Da, mereu mă cronometrez.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Vanessika):

Ok, super! Bravo, că am auzit destui care au avut surprize că nu contorizau și timpul, ci doar distanța happy

| florin926481f a răspuns:

Daca continui sa alergi o sa ti cresti rezistenta la efort, continua sa alergi pana la probe si o sa reusesti.