| CarminaDenisa a întrebat:

Vreau si eu sa stiu ce face o asistenta medicala generala ( cu facultate). Unde poate sa se angajeze dupa ce termina studiile, si cu cat e platita?

Răspuns Câştigător
| LaGrenouille a răspuns:

Buna Carmen! Din cate stiu eu, pentru a deveni asistent medical generalist nu faci facultate ci postliceala. Bineinteles, locuri de munca se gasesc. trebuie doar sa lasi un cv la spitale sau sa cauti post la medicii de familie. Insa ce e descurajator este salariul de 900 ron/luna, care, in decursul anilor poate ajunge la 1500 ron/luna. Iubitul meu are dupa 8 ani de carte de munca 1500 ron/luna, ca sa intelegi ce inseamna "in decursul anilor". Posturile de asistent medical generalist sunt platite in tari precum Anglia, Spania, Belgia intre 1500-3000 euro, respectiv lire/luna, dar trebuia sa stii la perfectie limba tarii respective. Succes!

1 răspuns:
| Tina88 a răspuns:

Poti sa lucrezi in orice sectie, de la psihiatrie pana la pediatrie, stomatologie, clinici private, gradinite. Ce face dupa studii? Incearca din rasputeri sa treaca de cei cu pile sau care platesc spaga, lucreaza mult si pe bani putini. Cam asta face.