Întrebare recomandată | Alex a întrebat:

Buna ziua!
Am o problema de vorbire, adica sunt balbait. Cum trebuie sa ma descurc la un interviu? Cum sa vorbesc si sa raspund la intrebari? Va multumesc!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La un logoped de ce nu mergi?
Îți este de folos.
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Fa cat mai multe exercitii si daca poti o vizita si pe la logoped ar fi ideal. De asemenea incearca sa iti rpegatesti din timp raspunsurile. Stiu ca in general risti sa te balbai mai des atunci cand esti nevos sau ai emotii, ori daca esti sigur pe tine, increzator si pregatit atunci ai sanse mari sa maschezi acest defect. De asemenea icnearca sa vorbesti rar (nu putin ci intr-un ritm mai lent), te va ajuta.

| taviyamato a răspuns:

Fa exercitii, si imbracate frumos la interviu, la costum, altfel iti scade stima de sine si te balbai big grin

| Anche a răspuns:

Ai putea incerca sa mergi la un logoped.Am intalnit astfel de situatii si am vazut ca este util.Sau de ce nu incerci sa faci exercitii pe net? uite http://www.corectarealimbajului.ro/

| Louuder98 a răspuns:

Fa exercitii inainte,incearca sa vorbesti cat mai clar,gandeste-te la intrebarile care s-ar putea sa iti fie puse, si la raspunsurile pe care vrei sa le dai. Respira, fi relaxat, si nu te agita. Daca te agiti, si esti emotionat, cel mai probabil te vei inrosi la fata si te vei balbai si mai tare.

Sper ca te-am ajutat.