| MolBoRo a întrebat:

Bună ziua, am o problemă delicată pe care am cunoscut-o mulți ani. Acum ceva timp am avut o frică foarte mare și am fost atât de speriat încât am devenit acum câțiva ani bâlbâit, din nou am început să am dar altfel, vorbesc mult mai corect.
Simt o apăsare în vorbire și o greutate și îmi este câteodată extrem de greu cu exprimarea!
În capul meu sună totul bine dar când vorbesc lumea îmi spune că am o deficiență dar extrem de mică ce poate fi remediată.
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa iei lectii de vorbire, cu un LOGOPED!

| Sofer a răspuns:

Citește mai mult cu voce tare. Un logoped te poate ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balbaiala se rezolva mai usor decat alte defecte de vorbire. Trebuie doar sa faci multe exercitii de dictie si sa mergi la un logoped (nu conteaza cati ani ai, se rezolva).

| christall a răspuns:

Sa iei mergi la un logoped.