| Atti12 a întrebat:

Cand vedeti un balbait, va ganditi automat ca are probleme la cap sau are o deficienta mintala? Mereu lumea cand vede un balbait isi spun : Saracul, are probleme, hai sa nu mai stam prin preajma lui. Nu inteleg chestia asta, atat timp cat e un om normal doar ca are o mica problema in vorbire, nimeni nu este perfect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Balbaiala verbala inseamna viteza diferita intre centrul de gandire si cel de vorbire.

Mult mai multi sunt cei care au probleme de "balbaiala" de gandire si faptica, adica intai fac si pe urma se gandesc (daca au cu ce). Din pacate, din aceasta specie sunt mult mai multi, iar problema se poate sesiza doar dupa fapta implinita.

| mgtow a răspuns:

Lumea e ciudata care zice asa ceva, probleme are dar nu reprezinta un pericol iminent ca sa fie evitat

| RAY a răspuns:

In Romania o tara crestina din pacate multi sunt sigmatizati, judecati, barfiti, de exemplu daca mergi la pshiolog =esti nebun asa e mentalitatea demna de epoca de piatra, nu ai ce face asta e Romania ultima tara din europa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu nu gândesc așa. Dacă te referi la tine, problema se poate remedia.

| Donsavas a răspuns:

Are tulburări emoționale și de anxietate dar nu e retardat sau încetinit mintal
E un om doar mai timid și speriat care are nevoie de terapie

| alina2k18 a răspuns:

Balbaiala e o tulburare a sistemului nervos central.
Nu ''vine'' de la ce zici tu.

| Dismally a răspuns:

Nu are treaba cu "deficienta mentala", este doar o problema de vorbire.

| mastadont a răspuns:

Ai dreptate, nimeni nu este perfect și nu ar trebui să judecăm omul după cum arată sau după cum vorbește. Majoritatea oamenilor însă asociază vorbirea lentă și poticnită cu deficiențele mintale imaginându-și probabil că așa funcționează și mintea acelui om. Acest lucru pornește dintr-o înțelegere greșită a ceea ce înseamnă să fii bâlbâit. Am cunoscut și eu câțiva oameni bâlbâiți iar aceștia preferau să se exprime în scris unde dovedeau o abilă înțelegere a naturii umane și o fluență exemplară.

| aumih16 a răspuns:

Asa s-a nascut! de balbaiala nu scapi asa usor!

| morfeo a răspuns:

Nu, ma gandesc doar ca e prostanac respectivul. Problemele astea cu pronuntia trebuiau rezolvate din copilarie.

| supadeceapa a răspuns (pentru morfeo):

Și de ce e el prostănac?

| DanaDaniellllla a răspuns:

Bâlbâiala este o problemă și se tratează la logoped. Fiecare alege cu cine să se împrietenească.

| Drkurt01 a răspuns:

Nu, mi se pare anormal sa gandesti asa. E stupid.