Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am dat seama ca am probleme de vorbire, pe langa faptul ca sunt sâsâit, am observat ca nu deschid gura destul de mult, eu vorbesc, ma inteleg, dar pentru persoanele din jur trebuie sa repet, de cel mult 3 ori. Sunt si putin bâlbâit, dar aceste gresi in vorbire doar cand ma grabesc, cand nu sunt stresat, in rest pot avea un dialog fluent/normal cu oricine. Cum scap, ce sfaturi imi propuneti sa combat acest fenomen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Logoped este raspunsul.

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Consulta un logoped sau ia cursuri de dictie.

| Duucu a răspuns:

Lecții de dicție, să știi că ajută.Și vorbește mult, fă-i pe prietenii tăi să se sature de povești...

| ancaval a răspuns:

Și întrebarea ta care îi?

| stark47 a răspuns:

Atunci nu te mai grabi sau nu te mai stresa.
si eu am probleme in vorbire mai ales cand ma grabesc, insa fac o mica pauza intre fraze mereu pentru ami aranja limba saliva si ordinea de idei.
am un avantaj ca studiez psihologia si stiu sa imi mentin un calm de fier in majoritatea situatiilor.
incearca totusi sa vorbesti cat mai articulat, te ve obisnui greu insa cu o asa vorbire nu vei putea sa te grabesti ia rcuvintele iti vor iesi cum trebuie cu un plus de stil

| vavitza a răspuns:

Incearca sa nu te grabesti niciodata, chiar daca trebuie sa spui repede ceea ce vrei sa spui.