| ionika17 a întrebat:

Buna ziua.Am o problema nu am vrut sa imi dau demisia.Dar ei nici nu ma a concediat (nu mi au desfacut contractul inca).Au trecut 8 zile de atunci si inca configurez ca angajat la ei?! Ce as putea face?! As fi avut nevoie de decizia de concediere!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, interesul firmei este sa nu concedieze din personal.
Daca tu vrei sa pleci, baga-ti demisia scrisa la secretariatul firmei (in 2 exemplare, din care primesti unul inapoi cu numarul si data inregistrarii).
Incepand de la momentul depunerii demisiei mai trebuie sa lucrezi pe intreaga perioada de preaviz (fara alta clauza in contractul de munca, aceasta perioada este de 15 zile).

| ionika17 explică (pentru Bula):

Eu nu am vrut sa imi dau demisia, pentru ca nu aveam motiv de aceea voiam sa ma conciedieze sa am ceva la mana

| Bula a răspuns (pentru ionika17):

In acest caz, probabil vei ramane la firma, in continuare.
Daca firma are nevoie de munca ta, atunci nu te vor concedia pentru neintelegeri cu colegi de munca.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la patron ca sa te lamuresti in problema cu contractul. Este singura solutie ca sa stii care e problema.

| ionika17 explică (pentru darrio2007):

Am fost luni si o zis sa astept prin posta.Dar ce sa astept prin posta daca contractul inca e activ

| Simpatic a răspuns:

Tu esti tipul cu problema la locul de munca cu colega aceea nebuna, parca!?
ai mers la ITM cum te-am sfatuit mai multi? nu este indicat ce se intampla in acel loc dar in fine
te cred acum ca vrei sa pleci de acolo, insa legal ei nu te pot concedia pentru ca nu au motive! faptul ca o nesimtita te sapa la sef nu este un motiv pentru desfacerea contractului de munca

| ionika17 explică (pentru Simpatic):

Am fost dar ei au zis ca nu se baga in conflicte de munca.

| Simpatic a răspuns (pentru ionika17):

Au si nu au dreptate! caci tie intr-o prima faza ti s-a cerut demisia pe chestii care nu tin de indatoririle de munca...
in fine

| Lupică27 a răspuns:

Pentru ce iti trebuie decizia? nici eu nu mi-am dat demisia de la fostul loc de munca am plecat si gata, care e buba?

| ionika17 explică (pentru Lupică27):

Ti am mai zis ca inca nu mi-a desfacut contractul

| Lupică27 a răspuns (pentru ionika17):

Pai mergi la itm si spune-le treaba asta si daca nu se iau masuri te angajezi la urmatorul loc de munca si le spui problema ta, le zici domne sunt nebuni aia nu vor sa-mi desfaca contractul de munca si gata.

| Korkodeln a răspuns:

Probabil patronul asteapta sa lipsesti nemotivat suficient de mult ca sa-ti desfaca contractul de munca pe motiv de abateri disciplinare in mod incontestabil. In cazul asta o sa ai probleme cu ajutorul de somaj si o "tinichea" in CV cand la viitorul loc de munca vor verifica cu fostul angajator.