| ionika17 a întrebat:

Buna ziua.In cat timp nu mai este activ un contract de munca, deoarece nu am vrut sa imi dau demisia.Am avut o problema cu o colega de lucru care nu ma lasa deloc in pace si am facut-o disperata si am fost trimis acasa.Luni am fost la itm sa le fac reclamatie dar ei o zis ca nu se baga in conflicte de munca si sa ma duc tot la locul de munca sa ma impac cu ei.Am fost si nu vor sa mai primeasca inapoi si le am cerut decizia de concediere si nu au vrut sa mi o de a o spus sa astept ca vine prin posta.Le-am zis ce vina am eu ca aia e o disperata, sa imi arate motivul pentru care am fost concediat si imi zice "Ce sa iti fac eu daca nu te poti controla".Cei de la itm o spus ca inca mai configurez ca angajat la ei. In cat timp se desface un contract de munca?! Si ce as putea face?!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca desfacerea contractului se face pe motiv disciplinar, atunci intra in vigoare cu termen imediat, de la momentul inmanarii.
Deci, ori ti se inmaneaza personal, ori prin scrisoare recomandata.
Pana la momentul predarii, tu trebuie sa lucrezi in continuare sau sa-ti dai demisia, cu preaviz. I caz de neprezentare la locul de munca, dupa 3 zile de absente nemotivate ti se poate desface contractul si pentru acel motiv.

| siriusblack98 a răspuns:

Hmm, am o puternica impresie ca astia nu te mai primesc inapoi deoarece vor sa iti desfaca contractul de munca pe motiv de neprezentare de fapt ca asa e cel mai simplu si nu se complica prea mult. Nu e legal daca asa vor sa faca deoarece tu ai vrut sa te duci sa lucrezi. Ia lasa-ne si noua numele companiei ca poate vor sa stie si altii ce firme sunt de evitat pe viitor. Daca nu vrei sa o faci aici, te sfatuiesc sa le lasi o recenzie cu cele intamplate pe site-ul Undelucram.ro. Eu pe baza unor recenzii am evitat multe companii care isi bateau joc de angajati si ii schimbau pe banda rulanta.

| ionika17 explică (pentru siriusblack98):

Ai dreptate nu statea nimeni pana la mine(chiar ei ziceau ca plecau angajatii pe banda rulanta).Dar pe mine ma deranja fata aceea care nu isi vedea de treaba ei care se tot baga cu mine in seama.Ca de ce nu ma duc cu ea cu masina, ca de ce nu o salut, ca de ce nu o ajut, si tot felul de chestii de astea pana m-am enervat si am facut -o disperata, de 5 lunii aceeiasi chestie, da du te femeie si mai lasa ma in pace ca nu viu la lucru pentru tine de aia ii si mai vorbeam urat ca credeam ca scap de ea, dar tot degeaba. Oblio discounter se numeste dar nu are forum cu undelucram

| StoicAnalysis a răspuns:

In teorie, contractul de munca se desface depinzand de regulamentul de ordine interioara a locului de munca impreuna cu motivul desfacerii. Abia dupa aceea cei de la resurse umane vor fi obligati sa le trimita situatia celor de la ITM. Daca nu te stii cumpatat la comportament ( adica daca iti sare mustarul rapid ), nu te mai du la vechiul loc de munca si doar anunta-i printr-un mail sau mesaj, sa le trimiti cererea de demisie. Apoi cu dovada ( mesajul) te duci la ITM si le arati ca tu le-ai trimis cererea de demisie la zi, si sa-i intrebi daca poti sa te angajezi in alta parte intre timp.

| Lupică27 a răspuns:

Asa am facut si eu am plecat si dus am fost, n-am mai semnat nici-o demisie tot din cauza asemanatoare cu a ta, sti ca am vorbit.
Si care e problema daca iti desfac ei contractul? te duci la alt hot(patron).

| Slow08 a răspuns (pentru Lupică27):

Problema ca a trecut mai bine de o saptamana si inca nu a desfacut contractul.

| Lupică27 a răspuns (pentru Slow08):

Si de unde sti asta?

| Slow08 a răspuns (pentru Slow08):

Si daca ei nu il desfac nu te poti angaja in alta parte!

| Slow08 a răspuns (pentru Slow08):

Am fost si luni si azi la itm si inca contractul e activ

| ionika17 explică (pentru Slow08):

Am vorbit si cu doi avocati si o zis sa le trimit scrisoare sa ma convoace la o abatere disciplinara sau sa ii intreb de cand pot incepe lucrul.Mi -au spus ca nu normal sa nu te mai primeasca la lucru doar ca ai facut-o pe aia disperata