| Anonyymus97 a întrebat:

De ieri am probleme la servici, mai exact, administratorul vrea să mă de-a afară(dar fară motiv ), m-a obligat să-mi dau demisia iar eu nu am vrut, i-am spus că dacă vrea să mă de-a afară să facă actele pentru concediere că eu nu-mi dau demisia, iar de atunci a început cu amenințări ( unde lucrez, aceștia oferă și cazare dar din păcate acest lucru nu e trecut în contractul de muncă ), că mă dă afară din casa(dacă mă dă afară, practic, răman pe strazi) unde mă cazează ei etc...ce aș putea să fac în situația de față?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Te obliga sa iti dai demisia, pentru ca in caz de concediere ai mai multe avantaje ca fost angajat.
Un specialist in domeniul cu legislatia la zi, iti poate explica pe larg fenomenul.
Cred ca informatiile din linkul de mai jos, chiar daca sunt din 2014, ar putea fi valabile si in prezent:
https://www.juridice.ro/331522/demisie-acordul-partilor-sau-concediere.html

| Anonyymus97 explică (pentru dannyel86):

Ai idee cum pot combate ceea ce face el?

| dannyel86 a răspuns:

ITM-ul (Inspectoratul Teritorial de Munca) este cel care supravegheaza si controleaza relatiile de munca dintre angajatori si angajati.
Daca tot spui ca vrea sa scape de tine prin demisie, spune-i o vorba despre ITM. Nu si-ar dori sa vina pe capul lui, asa cum nici patronii din comert nu agreeaza "vizita" OPC-ului (ca sa intelegi ca e treaba serioasa). Si, daca tot n-ai de ales si trebuie sa pleci, apelezi la ITM, sa vezi ce solutie primesti de acolo. Angajatorul are dreptul sa te concedieze, dar nu te poate obliga sa-ti semnezi propria demisie. E un abuz care trebuie sanctionat.
Daca in contractul de munca nu a fost mentionata cazare asigurata, nu sunt obligati sa o ofere.
Cu ce ai gresit de s-a intors administratorul impotriva ta?

| xerxes1 a răspuns:

Ameninta-l cu ITM-ul sa vezi cum se calmeaza.