| VasileAlexandruPeter a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu o mare nelamurire.
Sunt elev in clasa aXII-a la,,Colegiul Silvic Transilvania Nasaud" si vreau sa merg mai departe in politie.
Va rog sa-mi spuneti,cei care va aflati in domeniu si nu numai,ce acte trebuie sa contina dosarul pe care trebuie sa-l depun, cand se depune acesta si ce îmi puteți spune despre Facultatea de Politie de Frontiera Oradea?
Va mulțumesc!
P.S. Astept cat se poate de repede raspunsuri la intrebarea mea.

Răspuns Câştigător
| Koalass a răspuns:

Depinde unde vrei sa dai la politie, la subofiteri sau ofiteri
uite aic e regulamentul pentru academia de politie din Bucuresti
http://www.academiadepolitie.ro/......202017.PDF
iti scrie foarte clar tot ce ai nevoie

| VasileAlexandruPeter explică (pentru Koalass):

Imi puteți detalia puțin
Chiar nu am nici o idee
Mulțumesc!

| Koalass a răspuns (pentru VasileAlexandruPeter):

In legatura cu academia de politie din Bucuresti sau ce anume?

| VasileAlexandruPeter explică (pentru Koalass):

Cu Academia din Bucuresti, şi respectiv dacă sunt ceva diferențe la examenul de admitere între ofițeri şi subofițeri

| Koalass a răspuns (pentru VasileAlexandruPeter):

Pai pentru academia de la Bucuresti sunt mai multe facultati si mai multe specializari pentru care poti pune dosarul. dosarul se depune in luna martie cam asa, asta trebuie tu sa te interesezi. la resedinta ta de judet, la ipj, te duci si depui tot ce este necesar, ma refer la acte. acolo isi va face si o vizita medicala, plus alte analize si controale cerute pe care trebuie sa le aduci tu de la un medic specialist. o data depus acolo dosarul, urmeaza sa te sune pentru proba de psihologie, care este eliminatorie, ti se va spune o data exacta.
dupa ce ai dat si psihologicul vei astepta admiterea din iulie
trebuie sa mergi in bucurest la academie
duci alte acte
apoi primesti niste fise cu organizarea probelor urmatare
o sa mai ai o vizita medicala tot eliminatorie
si proba sportiva
la proba sportiva: Probele se susţin în aceeaşi zi, în următoarea ordine: alergare - viteză, aruncarea mingii medicinale şi alergare - rezistenţă. Este declarat „Promovat" candidatul care îndeplineşte baremul minim stabilit pentru fiecare probă. Candidatul care nu promovează o probă este eliminat din concurs, iar în funcţie de momentul în care intervine aceasta, nu mai parcurge celelalte probe.
aici ai un site :
https://www.realitatea.net/......89452.html
este un tabel cu exact timpul in care trebuie sa scoti fiecare proba
daca ai fost admis la toate aceste probe urmeaza peste cateva zile proba scrisa
aici depinde la ce specializare te duci
daca te duci la facultatea de politie o sa ai de dat romana istorie si o limba straina (cate 30 de intrebari de fiecare, grila)
si la alte facultati pompieri si ce mai au ei, sunt alte examene

| Koalass a răspuns (pentru VasileAlexandruPeter):

Si am utat sa mai mentionez ca da, sunt diferente dintre examenul de la subofiteri si ofiteri.
in primul rand nu sunt in aceeasi perioada
subofiterii de la Campina au admiterea in septembrie
acolo ai de dat alte probe sportive si examen la romana si o limba straina
acolo nu stiu detalii, trebuie sa cauti tu pe internet
sunt pe site-urile facultatilor toate detaliile necesare incat sa te poti inscrie si sa te duci la probe
eu pot doar sa iti spun succes, si mult spor la invatat!

| VasileAlexandruPeter explică (pentru Koalass):

Mulțumesc mult pentru sprijin!