| Aries68 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt elev la Seminarul Teologic si am trecut acum in clasa a-XII-a. Mai departe doresc să devin polițist de frontiera. Și acum apar probleme...
Eu doresc să fac studii universitare nu postliceale. Și nu stiu care facultate imi ofera acest beneficiu de studii universitare. Stiu ca este o scoala la Oradea insa cred ca e postliceala si este departe de mine. Și mai am o intrebare probele se pot da si la IPJ sau într-un loc special sau trebuie sa merg pana la Oradea?
Pot depune mai multe dosare ca in caz de nu iau acolo sa ma duc in alta parte?
Si sa imi spuneti va rog care e facultatea potrivita pentru studii universitare.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ioan452 a răspuns:

Probele la Școala de poliție?, se dau după ce ai terminat liceul și ai luat bacul.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Facultate la Bucuresti. Mai sunt doua scoli la Oradea si Cluj-Napoca. Probele se dau la facultate sau scoala. Vizita medicala preliminare se face in judet. Vizita medicala definitiva se face la unitatea de invatamant.

| Aries68 explică (pentru Salontanul):

Deci trebuie să merg pana acolo. Și cea de la Oradea si cea de la Cluj sunt universitare nu?

| Aries68 explică (pentru Aries68):

Mai am o intrebare probele eliminatorii se dau inainte de bac sau dupa?

| Salontanul a răspuns (pentru Aries68):

Nu! Oradea si Cluj-Napoca sunt scoli militare (scoli postliceale) nu facultati!

| ioan452 a răspuns (pentru Aries68):

Probele la Școala de poliție?, se dau după ce ai terminat liceul și ai luat bacul.

| ioan452 a răspuns:

Este la Oradea Școala de pregătire a agenților de frontiera. Am și eu o curiozitate dacă nu te superi, dacă vrei sa fii polițist pentru ce ai făcut un liceu teologic?

| Aries68 explică (pentru ioan452):

Pentru a primii o educație foarte bună si pentru că Bacul e foarte usor Romana Istorie Logica?