| Marian2314 a întrebat:

din păcate nu am terminat liceul și as dori sa ma înrolez în armata. Am rămas cu 10 clase.Am șanse? Și dacă da, salariul este bun?

Răspuns Câştigător
| N0H4CK a răspuns:

Ti-am mai spus. Te vei plimba cu arma in mana prin unitate, asta reprezentand principala ocupatie. Dar vei participa si la exercitii de tragere, deplasari, etc. Iar dupa doi ani de zile poti pleca in Irak, Avganistan, etc

22 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Mare prostie vrei sa faci. Termina liceul baiete! Oricum nu cred ca te inroleaza in armata daca esti minor.

| Marian2314 explică (pentru Lioana):

Sunt în clasa a 11a și nu am terminat-o din păcate am avut niște probleme.Am peste 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariul este foarte bun, poți ieși la pensie la vârsta de 40 de ani și suma pensiei este de peste 3000 de lei.

| Anon31241212 a răspuns:

Ca sa ai salariu bun trebuie sa ai liceu. Pana si ca sa fii subofiter trebuie sa ai liceu. Daca vrei sa ai nu stiu ce grad numai zic... Termina liceul.

| Marian2314 explică (pentru Anon31241212):

Nu îl pot termina.Am niște probleme nu vreau sa vorbesc despre ele.Ce te rog spune-mi am șanse cu 10 clase? Ce grad as fi? Ce salariu? Condițiile cum sunt? Și asa mai departe.

| Cristine9595 a răspuns:

Mai intai termina liceul, asta trebuie sa fie pe primul loc.

| Marian2314 explică (pentru Cristine9595):

Chiar nu am cum am niște probleme am plecat în străinătate sa lucrez și nu am mai venit la școală și nu ma pot înscrie la liceu.Deci ma ajuți te rog cu un sfat dacă ma pot înscrie în București sau unde este?

| Cristine9595 a răspuns (pentru Marian2314):

Pai la seral poti sa continui.

| N0H4CK a răspuns:

Va sa zici ca ai doar 10 clase si nu esti minor. Se poate intra la armata si cu 8 clase, dar sansele sunt mai mici, bineinteles. Daca ai 10 clase, vei intra cu 2 puncte la probele de la armata. La 12 clase se intra cu 4 puncte, daca ai si bacul se intra cu minim 6 puncte.
Eu am luat bacul cu 7.03, astfel am intrat la probe cu 7.03 puncte. La sfarsitul probelor, m-i s-a acumulat un total de 14 puncte (am luat la proba sportiva punctaj maxim, iar la cea psihologica, punctaj minim straight face ). Dar, din pacate, am picat la un rahat de interviu, ca cica m-a gasit imatur ( singurul picat din 25 de insi)
Mai tarziu s-au afisat repartizarile. S-a intrat si cu 10 puncte!
Scoti la proba sportiva maxim, la cea psihologica mediu si ai sanse.
La armata, la SGP (soldat gradat profesionist), multi vin fara bac. Sanse sunt!

| Marian2314 explică (pentru N0H4CK):

Tata a spus ca dacă ar fi chemat ca paznic pentru 10000 lei nu ar merge.Eu nu știu cum a fost armata în urma cu 60 de ani.Cum este acum? Sunt condiții? Mâncarea e buna? Și sigur as avea șanse sa ma înscriu? Dacă da unde?

| N0H4CK a răspuns (pentru Marian2314):

Salariul incepe de la 2700 de lei net (adica in mana). Nu mai e ca inainte, unde toata lumea fugea de armata. Acum, deopotriva, se cauta sa se intre. Armata, in ziua de azi, inseamna paza pe timp de pace in caz de razboi. Adica vei sta cu arma in mana si te vei plimba prin unitate. Bineinteles, vei participa si la aplicatii (trageri, drumetii, sa cureti armele pentru americanii care vor veni in unitate)
Faza e ca acolo e doar cu: "Da, sa traiti!" si "Nu, sa traiti!" Daca esti pregatit pentru asta, n-ai decat sa te duci.
Inscrierea se face la fiecare BIR (Biroul de Informare si Recrutare) al judetului. Te duci acolo, iar baietii iti vor explica ca la carte ce trebuie sa faci.
Din cate stiu, inscrierile deja s-au incheiat pentru anul asta cam acum o saptamana. Acum urmeaza sa se dea probele in august, si in septembrie se vor face repartizarile.
Se poate face alt concurs si in iarna, in functie de locurile eliberate. Te duci la BIR si intrebi!

| Marian2314 explică (pentru N0H4CK):

În București e ok? În Maramureș nu este?

| N0H4CK a răspuns (pentru Marian2314):

In orice judet care are BIR e bine. cauta pe net programul lor, normal e luni-vineri 9:00-16:00. Tu macar ai 18 ani?

| N0H4CK a răspuns (pentru N0H4CK):

Oricum un singur drum spre alt judet unde e BIR nu e de ajuns, sa stii. Cauta pe internet cand vor fi urmatoarele probe pentru recrutari armata SGP si du-te atunci sa te inscrii, pentru ca facerea dosarului de inscriere va dura cateva zile. La inceput iti va da sa faci o fisa medicala pe care o vei face gratuit la spitalul militar (asta va dura cel mai mult), apoi copii dupa acte, cazier, livret. Fa in asa fel incat sa nu faci multe drumuri pentru ca vei cheltui niste banuti pe transport pana in alt judet unde are BIR.

| Marian2314 explică (pentru N0H4CK):

Am peste 18 ani.

| Marian2314 explică (pentru N0H4CK):

Cum vine asta? Voi fii paznic sau soldat ca să înțeleg mai explicit.

| Marian2314 explică (pentru N0H4CK):

Ok am înțeles.Te mai rețin cu o întrebare și gata.Cabd pot sa ma înscriu în armata?

| N0H4CK a răspuns (pentru Marian2314):

Daca nu se face alt concurs in iarna, cel mai probabil anul viitor, din aprilie sau mai incepand inscrierile. Da nu-i bai, te poti pregăti pana atunci. Poti alerga, faci traseul aplicativ pe care il vei face si la probe(cauta-l pe Youtube). Rezolva exercitii de inteligenta (pentru ca vei da si un test de inteligenta la probe). Fa in asa fel incat sa iei maxim la astea ca sa compenseze cu punctajul mic cu care vei intra (adica doar cu 10 clase, respectiv 2 puncte).
Pentru exactitate, cauta pe net, nu stau sa caut pentru tine straight face
Succes!

| N0H4CK a răspuns (pentru Marian2314):

Ti-am mai spus. Te vei plimba cu arma in mana prin unitate, asta reprezentand principala ocupatie. Dar vei participa si la exercitii de tragere, deplasari, etc. Iar dupa doi ani de zile poti pleca in Irak, Avganistan, etc

| Marian2314 explică:

Unde ma pot înscrie în armata? Va rog sa îmi dați niște sfaturi niște îndrumări unde sa ma pot înscrie și da a sunt locuri etc.

| 1WizKhalifa a răspuns:

Salariu va fi undeva pana în 2500 lei, dar nu poți sa avansezi prea mult, din cunoștințele mele poți ajunge maxim la gradul de caporal. Dacă ești din Constanța salariul creste atunci când pleci în misiuni pe marewinking

| Raul2802 a răspuns:

Da,poți să te înscrii la armată însă doar anul viitor, din ce am înțeles anul acesta au fost deja selecțiile...Ai nevoie de minim 10 clase însă o sa te incadrezi doar la soldat gradat, salariul este undeva intre 2500-3000 lei, iar munca este 0, mai exact freci menta toată ziua.

| N0H4CK a răspuns (pentru Raul2802):

Tin sa te contrazic, Raul. Munca fizica, intr-adevar nu e, dar e mult stres. Am o groaza de prieteni care au intrat la SGP, unii au plecat, din cauza conditiilor batjocoritoare, altii au ramas din cauza salariului. Ceea ce se face in armata, e paza, iar din cate stiu eu paza e una din cele mai grele meserii. Implica multa munca psihica, rabdare, plictiseala enorma! La minus 20 de grade, tu stai sa pazesti, vara, iarasi, la 40 de grade, la fel.