| AtIr a întrebat:

Bună ziua!
Urmează sa nasc în iulie. Eu merg la munca pana la final. As vrea sa știu dacă pot lua prenatalul de la 1 septembrie? Sau e obligatoriu sa îl iau din momentul în care nasc?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate lua concediul de maternitate asa, conform OUG 158/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 24.(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice."

| Violleta2022 a răspuns:

Prenatalul se ia INAINTE de a naste si nu-i posibil sa-l iei 2 luni dupe ce ai nascut.
Dupa ce nasti se ia concediu de maternitate!

Totusi vin si te intreb, ce faci a doua zi dupa ce nasti, mergi la munca pentru urmatoarele 2 luni, dupa care vrei concediu?
Nu prea face sens ce spui!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba l pe șeful tau

| Catrice a răspuns:

Prenatalul se ia înainte de a naște.
Postnatalul e ala de îl iei după.

| johnnny123 a răspuns:

Este cam greu sa iei "prenatalul" la doua luni DUPA ce ai nascut.

| Tzigaret a răspuns:

Nu va mai reproduceti! Nu o zic in nume de rau, si nu am nimic cu nimeni, dar deja suntem prea multi pe planeta, de asta acest virus pentru ca vor sa reduca din populatie, pamantul nu mai are resurse si nu mai suporta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Tzigaret):

Nu va mai reproduceti! deja suntem prea multi pe planeta.
Ești din PC Chinez? În cei prea mulți, deci în plus faci parte și dta? Cum de suportă pământul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tzigaret):

Si de ce sa nu se reduca populatia prin nasteri mai putine in tarile suprapopulate in care numarul de copii per familie este unul mare? In loc sa luam de la romani, care astia ba nu prea fac copii, ba fac 1 sau 2 maxim 3 cine stie cum, mai bine s.ar pune interdictie la maxim 2-3 copii in tarile suprapopulate unde se fac 7-8 copii pe famile. Aia trăiesc in saracie maxima si pe langa asta tot fac copii multi. De ce sa luam de la noi care ne permitem sa-i crestem si pe aia sa-i lasam? Gandeste si tu, nu mai fi prost, ca de.asta e tara in halul asta.

| ochicaprui3 a răspuns (pentru Tzigaret):

Se vede ce gândire ai. Pfff atunci trebuia sa te omoare și pe tine pentru ca deja erau prea mulți și nu mai era nevoie și de tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru sadrian46):

Un frustat fara minte!