Întrebare recomandată | AndreiRDV a întrebat:

as avea si eu doua intrebari. Prima intrebare: Care domeniu este mai rentabil din punct de vedere financiar: domeniul calculatoarelor IT sau arhitectura. A doua intrebare: Pentru a o lua pe drumul cel bun catre domeniul " arhitect", in liceu ( acesta fiind primul pas in a-ti forma viitorul) ce profil este bine de urmat:mate-info, stiinte ale naturii pe profil real, etc. Astept raspunsuri pareri.
P.S. Sunt boboc la profilul Stiinte ale naturii si nu stiu daca acesta este chiar drumul cel bun, asadar fiind primul al de liceu, vreau sa ma informez pentru a ma putea hotari ce voi face pe viitor. Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi! big grin

Răspuns Câştigător
| Animsai a răspuns:

Parerea mea este sa dai la medicina.Mai ales ca esti la stiinte ale naturii.Medinica a fost dintotdeauna o meserie banoasa, pe langa asta iti aduce si o pozitie buna in societate, nu mai vorbesc de respectul pe care il primesti, fiind doctor. :d Bine, asta este asa, in mare laughing.Din punct de vedere financiar,( inteleg la ce te referi, laughing si eu caut ceva la fel ), meseria de medic este platita bine, si se cauta doctori multi pe afara ( in Norvegia, unde salariul minim pe economie este 2000 euro ) iti dai seama cati bani faci :X :X love struck love struck

P.s bafta in orice alegera ai face si totusi daca te hotarasti sa alegi medicina. WELCOME TO MY WROLD laughing

3 răspunsuri:
| Vix999 a răspuns:

Pentru IT - mate -info e vital.
La arhitectura TREBUIE sa stii foarte bine matematica si fizica. Astea sunt 2 dintre materiile cele mai grele. Iti mai trebuie si chimie dar asta e mai ok de invatat pentru ca tine de rezistenta materialelor si etc.
Ca si arhitect, daca ai noroc si esti foarte bun pe asta poti face foarte multi bani. Dar e greu sa intri in aceasta breasla daca nu ai fie deja pe cineva in ea, fie un noroc fantastic (si implicit sa fii foarte bun).
In IT pot face iar bani foarte frumosi si este un domeniu foarte accesibil si cautat. Incearca sa te axezi pe programare web, web design ...si mai nou se cauta destul de mult programatori pentru telefoane.
Eu una votez IT.

Răspuns utilizator avertizat
| fatadedac a răspuns:

Salariile medicilor sunt foarte mici. Mita e mare. Daca vrei sa traiesti din mita...
Votez si eu cu IT, dar trebuie sa fi cel mai bun daca vrei sa casigi bine.
Fiind in primul an ai timp sa te hotarasti. Important este sa iei bac-ul.